Článek
Zahraniční pracovníky láká hned několik karibských ostrovů, píše server CNN. Model je většinou ve všech stejný – země nabízejí prodloužená víza až na rok.
Ztráty příjmů z mezinárodního turismu pětkrát překonaly světovou hospodářskou krizi
Například Anguilla nabízí tuto možnost všem, ale přednost dostanou zejména obyvatelé států s nízkým rizikem nákazy koronavirem. Poplatek za vyřízení víza vyjde ty, kteří chtějí zůstat v zemi do tří měsíců, na tisíc dolarů (23 tisíc korun), zatímco až roční vízum vyjde na dva tisíce dolarů (46 tisíc korun). Zahrnuty jsou i dva testy na covid.
Na rok do Gruzie
Prakticky totožný model nabízí také Aruba, ačkoli tentokrát je program mířen zejména na pracovníky z USA. Obyvatelé Spojených států amerických mohou na karibském ostrově strávit až 90 dní, přičemž lákadlem jsou i výhodnější ceny v hotelích a resortech. Za vízum není potřeba dávat poplatky, povinná je však rezervace v některém ubytovacím zařízení na nejméně sedm dní.
Jedním z prvních karibských ostrovů, který se snažil zahraniční pracovníky nalákat, byl Barbados. Ten v červenci oznámil, že lidem nabídne až dvanáctiměsíční pracovní vízum, aby mohli prostředí obývacího pokoje vyměnit za bělostnou písečnou pláž.
Kromě exotických destinací ale na práci mimo domov láká i Gruzie. Obyvatelé 95 světových států, včetně USA, Velké Británie či Nového Zélandu, mohou do kavkazské země přesídlit bez nutnosti žádat o vízum, strávit v ní podle serveru CNN musejí ovšem nejméně rok. Gruzie navíc koronavirovou krizi zvládla poměrně zdárně, případů zaregistrovala jen přes 4300.