Článek
Stavba objektu započala v roce 1909 a o tři roky později byla vodní elektrárna uvedena do provozu. Řadí se tak k jedné z nejstarších v Česku — vůbec nejstarší je Křižíkova elektrárna v Jindřichově Hradci, jež začala fungovat roku 1887.
Elektrárna Hučák je postavena v secesním slohu, později byla doplněna o prvky moderny, o její návrh se postaral František Sander. Za své neobvyklé jméno vděčí místu, kde se nachází, vyrostla totiž u takzvaného „hučavého“ jezu. Vzhledem ke svému stáří i unikátnímu stavebnímu stylu je elektrárna chráněnou kulturní památkou, která tvoří významnou část centra Hradce Králové.
Seznámit se s obnovitelnou energií
Svůj účel plní elektrárna prakticky nepřetržitě od svého otevření, vyjma několika pauz způsobených rekonstrukcemi či stavebními úpravami. K jedné takové došlo i na počátku 90. let, kdy objekt i přilehlý most chátraly a musela být odstraněna původní omítka i historicky cenná výzdoba. Díky podrobné a pečlivé dokumentaci byly však prvky věrně obnoveny, dodnes jsou proto k vidění, ač nejsou původní.
V současnosti se v areálu elektrárny nachází stejnojmenné Infocentrum ČEZ, které návštěvníky seznamuje s principy a fungováním obnovitelných zdrojů založených nejen na využití vody, ale také větru, slunce či geotermální energie. Expozice obsahuje historické předměty, lze v ní ovšem najít i moderní interaktivní exponáty, které zejména dětem představují fungování obnovitelných zdrojů zábavnou formou. Zájemci se mohou podívat i do technického zázemí elektrárny.
Vlivem vládních opatření je Infocentrum aktuálně uzavřené. Za normálních okolností jsou však exkurze zdarma.