Článek
O rekordy však v období koronaviru nejde. „Důležité je, že se lidé mají možnost podívat jinam než jen do supermarketů. Oproti loňskému roku, kdy jsme museli nechat brány hradu zavřené, se tak milovníci historických památek a turistiky mohli dostat do horní části hradu a hradního paláce,“ sdělil Právu Jan Lauro, kastelán hradu Helfštýn.
Novoroční výšlapy k hradu Helfštýn se staly v minulosti nedílnou součástí turistických plánů, a tak vypadal i loňský rok. I přesto, že byl hrad uzavřený, se ve spodní přístupné části i v předhradí tísnily necelé dva tisíce lidí. „Letos se lidé mohli pohybovat po zhruba dvouhektarové ploše hradního areálu,“ dodal kastelán.
Dostaveníčko si na hradě jako obvykle dávali nejen turisté, ale i členové historických spolků, militaristé či pejskaři.
„Dojeli jsme v šesti lidech ze Zlína. Byli jsme tu i vloni, tradici nepřerušíme. Ale je fakt, že v minulých letech jsme se tu vídali s mnohem více známými. Hrad Helfštýn je místem, kde se s některými přáteli vidím alespoň jednou do roka,“ vedl Marek P. ze Zlína, který přijel k hradu i vloni v lednu.
Hrad Helfštýn po rekonstrukci: mimořádný zážitek
„Před rokem se vlastně akce oficiálně nekonala, přesto se tu sešla spousta lidí,“ doplnil.
„Letos jsem vzal svoji partnerku a dcerku. Chodíme sem už asi patnáct let. Není to jen o návštěvě hradu, ale o celé cestě k němu. O jízdě vlakem, o pěší cestě od nádraží v Lipníku nad Bečvou, o přátelích, pivečku, povídání o všem možném,“ pousmál se Josef Pellar z Otrokovic.
České a moravské hrady: Tipy kam vyrazit na výlet
V minulosti na sebe při výletu na hrad, stejně jako jeho přátelé z moravských klubů vojenské historie, oblékl dobový armádní mundúr. „Letos jsem došel v civilu. Ale s přáteli v historických vojenských stejnokrojích jsem se pozdravil,“ dodal Pellar.