Článek
Letiště v hlavním a největším grónském městě se po rozšíření otevřelo ve čtvrtek 28. listopadu. Turisté ze zbytku světa se tak mohou pohodlněji dostat do jižní části ostrova, informuje server CNN. Dosud se létalo především na menší mezinárodní letiště v Ilulissatu či Kangerlussuaqu, přičemž do země přidružené k Dánsku mířilo ročně kolem 130 tisíc návštěvníků. Toto číslo by mělo díky nové letecké křižovatce vzrůst.
Mezinárodní letiště v Nuuku se stane domovskou základnou pro společnost Air Greenland, která začala provozovat pravidelné letecké spojení s Kodaní či Reykjavíkem. Šéf grónských letišť Jens Lauridsen má za to, že tak posílí cestovní ruch i ekonomika. Zároveň by si měli být návštěvníci vědomi toho, že je Grónsko specifické. „Jsme v Arktidě, lidé sem jezdí hlavně za dobrodružstvím.“
Podle šéfky místní turistické centrály Visit Greenland Anne Nivíky Grødemové je nové letiště významným milníkem a bude mít velký společenský dopad. „Věřím, že cestovní ruch může spustit smysluplnou změnu,“ tvrdí.
Kam vyrazit v příštím roce? Dejte šanci Grónsku, Rumunsku nebo Senegalu
Letiště jsou v zemi obecně jedním z mála způsobů, jak se přesouvat mezi městy. Grónsko má vzhledem ke své rozloze a ledovcové krajině pouze 90 kilometrů asfaltových silnic, a tak se k cestování využívají buď letadla, nebo lodě.
Air Greenland is operating the first international widebody flight to the newly expanded Nuuk Airport, ushering in a new era of travel for Greenland’s Capital 🇬🇱 https://t.co/mc03uWCGqy
— Flightradar24 (@flightradar24) November 28, 2024
Nuuk Airport recently opened its extended 2,200 meter runway, allowing large jets such as the… pic.twitter.com/WScLcoO78n
„Grónsko není jen destinace, je to zkušenost, která vám změní pohled na svět. Zdejší tichá kultura nabízí šanci, jak se propojit s přírodou i se sebou samým,“ míní Grødemová.
Příroda hraje prim
Grónsko turistům nenabízí žádné klasické památky ve smyslu historických objektů. Hlavním tahákem jsou dobrodružství v přírodě, mimo jiné plavba na lodi či kajaku mezi ledovci, ledovcová turistika, pozorování polární záře a podobně. Hlavní město Nuuk, kde žije kolem 20 tisíc obyvatel, pak nabízí třeba i národní či umělecké muzeum.
Zajímají vás severské země?
Více se dozvíte v našem podcastu Slepá mapa. Jeho hostem byla novinářka a spisovatelka Albína Mrázová, která už osm let žije v Dánsku. V rozhovoru vypráví o svém soužití s tamními obyvateli, ale také o tradicích, zvycích, humorných příhodách či o svých výpravách po severských zemích. Rozhovor si můžete pustit na videu: