Článek
Po dálnici ze Záhřebu za Karlovcem nezahneme na jih, ale přidržíme se směru na západ a zanedlouho jsme na místě.
Cestou, asi 100 km za Karlovcem, v oblasti zvané Gorski Kotar, je odbočka na Fužine. Uprostřed lesnatých kopců leží malebné městečko s několika restauranty a hotely, na břehu rozlehlého jezera. Můžete si tu dát něco dobrého, odpočinout si nebo se i krátce ubytovat a půvabu si užít důkladněji. Jsou to jen dva kilometry od dálnice a říká se tomu celkem přiléhavě chorvatské Švýcarsko.
Noblesní Opatija
Chceme-li si na pobřeží vybrat k pobytu něco noblesního, pak Opatija nezklame. Lázeňským střediskem je už 160 let. Roku 1884 rijecký měšťan Iginio Scarpa nechal postavit výstavnou vilu, nazvanou podle jeho choti Angiolina, a odstartoval tak rozvoj turismu.
Ve vile je dnes muzeum, připomínající kromě vývoje letoviska i opatijské pobyty, např. rakouského císaře Franze Josefa, německého Wilhelma II., švédsko-norského krále Oskara II., ale i Antona Pavloviče Čechova, Gustava Mahlera, Isadory Duncanové, Jamese Joyce či Jana a Rudolfa Kubelíkových.
Před vilou začíná a doširoka se rozbíhá nádherný, pestře kvetoucí park. Oběma směry lze odtud zamířit podél pobřeží a vychutnat si příjemnou promenádu. Kuriozitou je hotel Kvarner. Ač býval rezidencí císařů a dodnes oslňuje okázalostí a nádherou, nemůže být více než tříhvězdičkový. Vzhledem k okolnímu svažitému a skalnatému terénu není dosažitelný autem, a tudíž nemá garáže ani parkoviště.
Ve svahu je ostatně celá Opatija. Prostoru je málo, a tak nevznikají nové stavby jako jinde na pobřeží, ale investice směřují do renovací a udržování nádherných vil a hotelových paláců v italském stylu, které spolu s bohatou vegetací a svěžím přímořským klimatem vytvářejí doslova lázeňské prostředí. I sem ale pronikají hotelové řetězce. Např. Milenij Hoteli vlastní jen tři objekty, ale ty vynikají kvalitou a nápaditostí služeb.
Italské dědictví
Na Istrii je viditelné dědictví, které nashromáždila v minulých staletích. Místa sousedící s Itálií mají nápisy v obou jazycích a tamní obyvatelé také běžně italštinu ovládají. Mnohé obce svou architekturou a uspořádáním sousední zemi nápadně připomínají.
Mezi taková místa patří Rovinj – Rovigno. Rovinj má místa dostatek, a tak např. čistě chorvatská společnost Maistra nedávno dokončila pětihvězdičkový Hotel Monte Mulini a letos dokončí další stejné kategorie – Hotel Lone.
Maistra ročně investuje stamilióny kun a v současné době disponuje v Rovinji a Vrsaru kapacitou bezmála 12 tisíc ubytovacích jednotek s téměř 39 tisíci lůžky – od kempů přes tzv. resorty až po tří, čtyř a pětihvězdičkové hotely. Rovinj je však především mimořádně malebné městečko s dominujícím chrámem sv. Eufémie na vrcholu kopcovitého poloostrova.
Ke kostelu vede několik středověkých uliček, kde dnes lákají k návštěvě nebo posezení restaurace, bary, galerie, krámky se suvenýry.
V přístavu, pár kroků od známé zvonice, zahlédnete čluny, jakoby zmenšené někdejší rybářské „batany“ – bárky s charakteristickým plochým dnem. Na nich – podobně jako na slavných benátských gondolách – stojí vzpřímeně, opřeni o dvě dlouhá vesla, muži v námořnickém, nápadní červenými, do špice střiženými čapkami, s hrotem splývajícím po italském způsobu k jednomu uchu.
Jde o společnost přátel, kteří vytvořili podnik s kompletní nabídkou: objedou s vámi poloostrov, vysadí vás na malém molu, kde vás vítá muzika se zpěvem, odtud vystoupáte po schodech do restaurace a tam – za doprovodu kapely, která s vámi večeří to samé, co máte vy – si užijete ryb, mořských plodů, a samozřejmě i dobrého místního vína.
Autonovinky v zahraničí
Reflexní vesta – V Rakousku policie akceptuje pouze žlutou či oranžovou, za zelenou je pokuta.
Pokuty Slovensko – V obcích se rychlost snížila na 50 km/h, povinně bylo zavedeno svícení i ve dne. Pokuty jsou už na úrovni Rakouska, tj. zhruba trojnásobné proti našim. Při nezaplacení zadrží policie řidičský průkaz.
Asistenční formulář pro případ nehody – Při cestě do zahraničí je důležitý euroformulář pro případ nehody. Je ve všech zemích EU stejný, tj. pro všechny účastníky v tom podstatném vzájemně srozumitelný. Účastníci nehody by si měli kopie vyplněných formulářů vyměnit.
Volat, či nevolat policii – Je užitečné zavolat před cestou na asistenční službu pojišťovny a pak se řídit jejich doporučením. Obecně je lepší policii zavolat. V Chorvatsku i Slovinsku je volání policie ke každé nehodě povinné. Při odjezdu ze země s poškozeným vozem vás mohou na hranicích zadržet a žádat doklad o tom, za jakých okolností k poškození došlo. Ve většině zemí se musí policie volat, pouze pokud některý z účastníků nehody nemohl být identifikován, nebo došlo-li k újmě na zdraví.
Půjčené auto – Pokud cestujete s firemním či jiným vozidlem, v jehož dokladech nejste zapsáni jako majitel, měli byste mít notářsky ověřenou plnou moc (v jazyce srozumitelném v zemi, do níž máte namířeno), že jste oprávněni vozidlo používat.
Bohuslav Borovička, Právo