Článek
Švýcarsko se v rámci čím dál aktuálnějšího trendu napříč světově udržitelným turismem hojně angažuje v ekologii. V rámci programu Swisstainable, což je anglická slovní hříčka pro přídavná jména švýcarský a udržitelný, se zavázalo k vytvoření podmínek pro udržitelné cestování napříč zemí.
Mezi základní pilíře programu orientovaného na turisty patří zdržet se v zemi déle a ponořit se do jejího poznávání hlouběji, užívat si přírodu zblízka, poznávat lokální kulturu autentickým způsobem a konzumovat především regionální produkty.
Největší alpský ledovec taje čím dál rychleji
„Že je něco špatně, vidíme i na ledovci Aletsch. Přijeďte se na něj podívat, dokud je největší, i když děláme, co můžeme,“ sdělil ve čtvrtek na pražské tiskové konferenci David Kestens z Aletsch Areny.
Pět nejkrásnějších švýcarských vesniček
Od konce 19. století ledovec ztratil více než tři kilometry své délky a vzhledem ke stále rychlejšímu oteplování se předpokládá, že do roku 2100 zmizí naprostá většina jeho objemu. Dnes se přitom vine do 20 kilometrů a jeho rozloha je 79 čtverečních kilometrů. Na Konkordiaplatz má masa ledu stále tloušťku úctyhodných 800 metrů. Od roku 2001 patří Aletschský ledovec pod UNESCO.
„Vydržím na něj zírat i několik hodin, je to přece 10 miliard tun ledu. Každý by ho měl aspoň jednou spatřit na vlastní oči. Díky systému lanovek je možné se dostat až k němu jen pomocí několika málo kroků. Ti aktivnější pak mohou denně vyrazit na túru po ledovci s průvodcem. Je to úžasný zážitek. Seshora vypadá plochý, ale když po něm jdete, jsou to hory ledu,“ lákal návštěvníky Kestens. Že zná preference Čechů, bylo znát při dovětku, že pivo chutná po návratu z ledovce obzvláště dobře.
Kestens osvětlil, že Švýcaři s důsledky oteplování aktivně pracují. Kupříkladu tající voda z ledovce je využívána k produkci zelené energie, jež následně pohání lanovky v oblasti. Vesnice v Aletsch Areně jsou totiž zcela bez automobilového provozu. Lyžařský areál je navzdory měnícím se klimatickým podmínkám díky nadmořské výšce od 1845 m do 2869 m v provozu od prosince do dubna. Děti a mladiství do 20 let lyžují v areálu se 105 kilometry sjezdovek každou sobotu zdarma.
„Pozitiva a sociální jistoty?“
Zástupce lokálního turismu z třetího největšího kantonu Valais ale dokázal, že i závažná témata lze brát s humorem: „Kladem globálního oteplování je velký potenciál letní sezony. V létě máme na plážích bezmála středomořské teploty a do ledovcových jezer už můžete skočit.“
Aletsch arena je pro svá unikátní panoramata v létě oblíbená nejen u aktivnějších návštěvníků, zejména příznivců turistických tras, cyklistů a běžců. Má 300 slunečných dnů v roce, čímž překonává i oblíbený italsky hovořící kanton Ticino. Nachází se zde i nejstarší švýcarský les, jehož borovice mají přes 900 letokruhů.
Celkový nárůst množství turistů nejen v oblasti, ale v celém Švýcarsku potvrzují i poslední statistiky. Počet přenocování zahraničních turistů v zemi byl loni nejvyšší za posledních dvacet let, celkem 41,8 milionu. Češi pak do této sumy podle národní švýcarské turistické organizace přispěli více než 433 tisíci noclehů.