Článek
„Tady to bylo jako na Bahamách," říká Alexandre Itier v temném hangáru chránícím před erozí vzácnou půdu starého lomu a osvětluje halogenovou lampou vápenec, který ohladily milióny let. Objevují se stovky stop, malých i velkých, které naznačují, kde byla "pláž pterosaurů".
„Před 140 milióny let sahalo moře až sem. Zvířata zanechala své stopy v bahně, které vyschlo a stopy v něm zůstaly jako v sádře," vysvětluje turistům průvodce a správce pláže v Crayssacu.
Objeveny tu byly stopy 30 zvířat, dinosaurů a jejich létajících příbuzných pterosaurů, kteří mohli dorůst velikosti turistického letadla. Tyto ve světě ojedinělé stopy zejména umožnily zjistit, že pterosauři chodili po čtyřech a nikoli po dvou, jako nějaké slepice, říká Alexandre Itier.
Toto výjimečné dědictví však bylo ohroženo. „Policie už chytila jednoho zloděje, dobře známého tím, že prodával zkameněliny, a ten dostal jen malou pokutu," uvádí Alexandre Itier. Na rozdíl od archeologie totiž geologie nepodléhá ochraně a zkamenělina je považována za pouhý kámen. „Zloději mohou být obžalováni jen pro porušování soukromého vlastnictví," vysvětluje správce lokality.
Poklad nevyčíslitelné hodnoty
Dekretem z 2. července tu proto byla zřízena přírodní geologická rezervace. Na 800 hektarech zahrnuje 21 obcí a 59 lokalit. Jde o téměř čtyřikrát větší plochu, než zaujímá slavný geopark Vulkanland Eifel na severozápadě Německa. Jde o největší přírodní geologickou rezervaci ve Francii a její vytvoření umožňuje financování ve výši 100 000 až 120 000 eur (2,7 miliónu až 3,24 miliónu Kč).
Zejména je však důležitá právní ochrana lokality. „Dříve si tu mohl něco sebrat kdekdo. Dnes jsou za to tisícieurové sankce," uvádí jeden z iniciátorů rezervace, geolog Thierry Pelissier. Dříve mohl jen roky bezmocně přihlížet k obrovskému rabování zkamenělin starých 18 až 52 miliónů let v těchto bývalých dolech, z nichž nejznámější je Cloup d´Aural. „Někdy tu zloději vyrýpali desítky metrů krychlových. Někteří tu trávili celé letní měsíce," říká.
Cílem vzniku rezervace je rovněž usnadnit vykopávky. To je velmi důležité, neboť toho je ještě hodně co odkrývat. „Až dosud nebyly na vykopávky téměř žádné prostředky, ale nyní máme padesátkrát větší možnosti financování," uvádí Thierry Pelissier. Zdůrazňuje jedinečný charakter zkamenělin a ukazuje na "příšeru z Cahorsu". „Jde o nejlépe dochovanou kostru cadurcothera (druh nosorožce bez rohů) na světě," říká a ukazuje na lebku s úctyhodnými zuby, páteř a prsty.
Díky přítomnosti fosforečnanů, které umožňují výbornou konzervaci, zde byla nalezena mumifikovaná zvířata, což je velká vzácnost. Například tu byl objeven prehistorický salamandr i s mozkem, pohlavními orgány a dokonce i trávicí trubicí obsahující zbytky poslední kořisti.
Cílem přírodní rezervace v Lotu je dosáhnout zanesení do prestižní Sítě evropských a světových geoparků UNESCO. Lot by se pak mohl brzy stát jedním z největších geoparků na světě.