Článek
Pro stavbu pavilonu a úpravnu rašeliny je vydané územní rozhodnutí, uvedl starosta městyse Oto Řezáč (Frymburk náš domov). Rašelinu získají z nedalekých lesů v okolí obce Světlík. Frymburk se tak od 1. července loňského roku stal lázeňským městem.
„V současné době pracujeme na finálních úpravách samotného zdroje rašeliny, jak po stránce technické, tak monitoringu. Z důvodu předpokládaného většího zatížení vodohospodářské infrastruktury provádíme rekonstrukci naší čističky a posilujeme vodní zdroje, dohromady se jedná o investici ve výši přibližně 17 milionů korun,“ řekl Řezáč.
Zábaly i koupele
Rašelinu budou využívat například do zábalů nebo slatinných koupelí. „Co se týče pohybové a odborné terapie, budeme vycházet ze základů fyzioterapie, stabilizačního a mobilizačního systému a kineziotapingu. Vše bude doplněno pohybovými terapiemi, fitness, jógou a léčebnou tělesnou výchovou,“ uvedl vedoucí budoucího frymburského lázeňského provozu Jakub Ferra.
Lázně, víno i čokoláda. Malebná oblast u česko-rakouských hranic je rájem odpočinku i požitků
Než postaví lázeňský pavilon, městys plánuje i jako propagaci lázeňského projektu prodej léčivých produktů z rašeliny. „Představa je taková, že lékárna a naše informační centrum budou prvními, kde bude možno zakoupit rašelinné produkty,“ dodal Řezáč.
Wellness hotel Frymburk nyní nabízí různé druhy masáží a kosmetických procedur, v areálu je ubytování, restaurace, akvapark, expozice sladkovodních a mořských živočichů i exotických plazů.
Městys Frymburk nejprve v nejbližší době investuje do vybudování odpočinkových míst a vybudování lázeňské stezky zhruba tři miliony korun. V následujících letech plánuje investice do infrastruktury spojené s lázeňstvím a jeho propagací, které by podle Řezáče mohly být ve výši desítek milionů korun.
V České republice je 36 lázní. Na jihu Čech tento status patří Třeboni na Jindřichohradecku, Bechyni na Táborsku a Vráži na Písecku.