Článek
Jedinečný květ zmijovce titánského, známého díky pronikavému zápachu také jako mrtvolná květina, již do Královské botanické zahrady v Sydney přilákal tisíce návštěvníků. O velké události na opačné polokouli informovaly servery Independent a BBC. Zahrada výjimečně zůstává otevřená i v noci a diváci z celého světa mohou květ sledovat online.
Největší a nejsmrdutější
Ohrožená rostlina, která se ve volné přírodě endemicky vyskytuje na svazích deštných lesů západní Sumatry, totiž kvete zhruba jen jednou za sedm až deset let. Po plném rozkvetení je možné ji obdivovat pouze 24 hodin, poté uvadne.
Zmijovec titánský se dožívá třiceti až čtyřiceti let. Podle odhadů ve volné přírodě zbývá jen asi 300 těchto ohrožených rostlin, spolu s těmi pěstovanými v botanických zahradách po celém světě je jich dohromady méně než 1000.
Vzhůru za zápachem. Tisícihlavé fronty na druhém konci světa čekají na spatření nejsmrdutějšího květu
Rostlina během kvetení produkuje ostrý hnilobný zápach, který bývá přirovnáván ke zpoceným ponožkám, hnijícímu masu a uleželým odpadkům. Nevábným puchem se snaží přilákat opylovače.
Ani vskutku odporný odér ale neodradil tisíce návštěvníků, aby přišli největší květenství světa, které váží až 150 kilogramů, obdivovat. Květinu fotí, dělají si s ní selfie, a někteří se jí dokonce klanějí.
Květ zmijovce začal v Sydney růst v prosinci, kdy měřil pouhých 25 centimetrů. Dnes dosahuje výšky 1,6 metru a rozevřel se podobně jako plisovaná sukně. Návštěvníci jej mohou spatřit v nevšední pohřební expozici, kterou navrhla mluvčí zahrady Sophie Danielová. Je inspirována pohřbem královny Viktorie, Rocky Horror Picture Show a dílem režiséra Davida Lynche. Návštěvníci k rostlině přicházejí po červeném koberci.
Událost srovnatelná s olympiádou
„Skutečnost, že se otevírají velmi zřídka, tedy kvetou zřídka, je zjevně něco, co je ve volné přírodě trochu znevýhodňuje. Když se otevřou, musí doufat, že poblíž je otevřená další květina, protože se nedokážou samy opylit,“ uvedla Danielová.
Ředitel botanické zahrady John Siemon přirovnal podívanou k olympijským hrám v Sydney v roce 2000 a uvedl, že branami prošlo 15 tisíc lidí ještě předtím, než se květ vůbec rozvinul.
„Tento exemplář je starý asi 10 let. Získali jsme ho od našich kolegů z Botanické zahrady v Los Angeles ve věku tří let a posledních sedm let jsme o něj pečovali,“ řekl Siemon s tím, že jsou z prvního květu v zahradě po 15 letech neuvěřitelně nadšení.
Loni na podzim vykvetl zmijovec titánský i ve městě Geelong v australském státě Victoria. Několikrát se z něj těšili i návštěvníci Botanické zahrady Liberec.