Článek

Rozsáhlá stropní deska je dechberoucí.

„Unikum Plaska spočívá v tom, že se dochovala taková síť hospodářských dvorů, která u cisterciáckých klášterů jinde doložená není, nebo je už dávno zničená,“ popisuje správce objektu Pavel Duchoň. Uvádí, že si zažádali o nálepku European Heritage Label. Podle něj bude svědčit o kvalitě této krajiny.

V klášteře Plasy jsou tři různé prohlídkové trasy. Prohlídka kláštera s průvodcem, jejíž součástí je i tato meditační kaple. Dále nově otevřený zámecký okruh, který je individuálně průchozí, a nakonec prohlídka vodního systému, která se pořádá jen jednou za čas a je třeba si ji objednat.

Prohlídkový okruh vodního systému vysvětluje, jak vůbec fungují základy kláštera. Nejlépe se toto dílo ukazuje na barokní přestavbě, kterou na vyšší úroveň posunul architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Konvent postavil na 5100 dubových kůlech zaražených do země. Kmeny dosahovaly od 2 do 8 metrů, na ně je položený velký trámový rošt a teprve nad ním je vynesena váha celé budovy. .

Bez dřevěných trámů by se budova začala propadat naplavenými štěrkopísky, které jsou v zemi. „Aby rošt neshnil, musí být zaplavený vodou, dub pak zkamení. Musí se hlídat nejen to, aby byla konstrukce zdravá, ale aby byla stále zaplavená. Svým rozsahem přívodních a odvodních kanálů i řešením jde o unikát, co se týče Čech i střední Evropy,“ vysvětluje správce objektu Pavel Duchoň.

Zámecká zahrada s kašnou, arkádovou chodbou, altánem a sýpkou, které ještě čekají na opravu. Správa komplexu doufá, že by k dokončení mohlo dojít v roce 2026.

Sýpka s hodinovou věží, která je součástí areálu, se v současnosti opravuje. Předělává se krov, střecha a fasáda, na vnitřní prostory zatím nejsou peníze, jak uvádí Duchoň. Věž ukrývá hodinový stroj z roku 1686, který se dodnes každý den ručně natahuje.

Bývalá opatská aula, kde správa kláštera vystavila shromážděné obrazy představitelů rodu Metternichů. Tento rod klášter odkoupil v roce 1826.

Při rekonstrukci zámeckého kruhu musela dát správa kláštera dohromady mobiliář, který se zčásti nedochoval, kvůli dražbě po 2. světové válce. Část nábytku se vyrobila jako kopie podle originálů ze zámku Kynžvart, kde Metternichové také sídlili.

Zámecká část před opravou
Opravená zámecká část

Zámecký okruh před opravou

Nově vybudovaná expozice, kde si návštěvníci mohou sednout na modrobíle označený nábytek a kochat se prostředím.

Pod nádvořím správci objevili tajnou středověkou chodbu, kterou by chtěli v budoucnu zpřístupnit návštěvníkům.

Tajná chodba

Latinský nápis ve sklepní části kláštera

Na stropě v meditační kapli se nachází nádherná freska ve tvaru hvězdy.

Výhled na vnitřní klášterní nádvoří. „Nejdříve potřebujete stabilizovat problémy, které jsou vevnitř. Fasáda je to poslední, do čeho půjdete,“ vysvětluje na dotaz ohledně neopravených zdí správce objektu Duchoň.

Plaská prelatura na snímku z roku 1940

Pohled na opravenou budovu bývalé opatské rezidence, jejíž zdi jsou sestavené z ohromných kamenných bloků.

Fresky na stropě zámku jsou dílem Jana Kryštofa Lišky.

V budově lze vidět vývoj architektonických stylů od 13. do 21. století, proto ve vstupní hale zůstala pro návštěvníky odhalena tato část zdi, která vývoj ilustruje.

Zámecká zahrada. V minulosti zde byly garáže SNB a prostor byl jen spoře udržovaný.

Prohlídkové místnosti mají na různých místech vyvěšené citace obyvatel zámku, hlavně Metternichů.

Nově otevřený zámecký okruh v Plasích

Portrét knížete Klementa Václava Metternicha

Pohled z přilehlého kopce na město Plasy a klášterní komplex
Nedatovaný archivní snímek klášterního komplexu v Plasích

„Význam kláštera spočíval v tom, že mniši začali kultivovat okolní krajinu k obrazu Božímu. Zakládali vesnice, rybníky, dávali dohromady cesty, pole, měli tady lesní hospodářství. Stavěli hospodářské dvory,“ popisuje Duchoň proměnu krajiny během působení cisterciáků na Plasku.

Schodiště v klášteře zdobí nádherné zábradlí

Klášterem vedou tyto dlouhé chodby, z nichž je výhled do vnitřního dvora. Skrze klášter se lze dostat na venkovní nádvoří a poté do bývalého opatského sídla, kde později pobývali Metternichové a nyní je zde nový prohlídkový okruh.

Kostel v objektu patří církvi a nespadá tak pod správu Národního památkového ústavu.
Rozpracovaný zámecký okruh
Zámecký okruh po dokončení

Kopie mnišských hábitů

Město Plasy se nachází na severním Plzeňsku, asi 30 minut od krajského města.

Nedatovaný snímek zámecké části objektu
Sezení na zámeckém nábytku povoleno. Obnovený klášter v Plasích láká na novou prohlídku

Nové proboštství na Pražském hradě prošlo kompletní rekonstrukcí. Doplnila ho novostavba s kavárnou
