Článek
Bariéra má zabránit turistům, aby si sedali na okraj fontány. Takový zákaz platí už rok a policie se jej nepříliš úspěšně snaží prosazovat. Loni v létě také městská policie zakázala sezení na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna a které jsou zaneseny na seznam UNESCO.
Nové nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech „neslušně nebo v rozporu s dekorem” a „konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek”, zejména u fontán a schodů, napsala agentura AFP.
Řím zakázal stánky se suvenýry u nejpopulárnějších památek
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/Az8usN.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Jeví se mi to jako rozumné řešení, jak chránit jednu z nejdůležitějších památek v Římě,” uvedla starostka Raggiová. „Toto řešení fontánu di Trevi neukryje zrakům a umožní, aby do ní turisté dále házeli mince, jak bývá zvykem,” dodala.
Proslavil ji film
Traduje se, že kdo stojí k fontáně zády a hodí do ní minci, jednou se do Říma vrátí. Tradičně mince, které každoročně úhrnem dosahují až 1,5 milionu eur (37,8 milionu Kč), dostává katolická charita Caritas.
Současná radnice se ovšem s organizací o výnosy poslední dva roky přetahovala — raději je využila na opravy chátrající infrastruktury města. Papež František na konci minulého roku s radnicí domluvil, že po dvě následující léta bude peníze z fontány dále spravovat charita.
Fontána di Trevi v pozdně barokním stylu byla dokončena v roce 1762 podle návrhu Nicolase Salviho. Loni v říjnu se kašně dostalo nového uměleckého nasvícení. Proslavila ji scéna z filmu Sladký život od Federica Felliniho. Právě odtud pocházejí vyzývavé záběry na osvěžující se hlavní představitelku snímku Anitu Ekbergovou za obdivného přihlížení Marcela Mastroianniho.
Evropské hlavní město fontán
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/E8Bv6b.jpeg?fl=cro,0,1,1275,717%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Může se vám hodit na Firmy.cz: