Článek
Na tehdejší dobu odvážná stavba vznikla jako reakce na požadavek manželek rybářů, které chtěly kryté místo na prodej ryb, protože venku jim bylo na podzim a v zimě chladno. Navrhl ji architekt Victor von Gegerfelt, jenž má v Göteborgu na svědomí vícero budov.
Von Gegerfelt se inspiroval gotickými a také norskými sloupovými kostely, přezdívku rybí kostel si tak jeho dílo získalo velmi rychle. Mimochodem, Feskekörka byste ve slovníku hledali marně, je to místní dialekt. Ve spisovné švédštině je to Fiskekyrkan, což ostatně stojí i na cedulích navigujících k této stavbě.
Feskekörka dnes stále slouží jako rybí trh a navíc se jedná i o docela velkou turistickou atrakci. Nabídka ryb a dalších darů moře je velmi široká, ostatně v přístavním městě s dlouhou tradicí rybolovu lze jen těžko čekat něco jiného.
Uvnitř vše působí střídmě a především prostorně, což je dáno vysokým stropem a umístěním prodejců po stranách, takže i když je uvnitř hodně lidí, návštěvník nemá pocit, že by se mačkal.
Nabízený sortiment se neomezuje jen na neupravené ryby a plody moře, k dostání jsou například i obložené bagety, sendviče nebo třeba plnění krabi ideální na rychlou svačinku nebo třeba rovnou oběd, který si lze sníst venku na jedné z mnoha laviček. Mezitím se lze kochat třeba výhledem na kanál Rosenlund, vedle něhož Feskekörka stojí.
Kdo by se chtěl najíst o něco pohodlněji a luxusněji, může navštívit vyhlášenou restauraci Gabriel ve vyvýšené části kostela. Podnik se zhruba 30 místy působí i přes své působení domácky a jeho menu je samozřejmě z drtivé většiny tvořeno rybami a mořskými plody.
Za ochutnání stojí už „obyčejný“ uzený losos, kaviár nebo třeba ústřice. Na ně mají v restauraci odborníka na slovo vzatého. Je jím Johan Malm, mistr světa v otvírání ústřic. Když budete mít štěstí, bude vás obsluhovat právě on.