Článek
Sardinky putují Indickým oceánem v zimním období, které v oblasti připadá na měsíce květen až červenec. Nakladou vajíčka v mělkých vodách kontinentálního šelfu, který se táhne asi 250 kilometrů jižně od Střelkového mysu na jihu Afriky. Odtud pak migrují na sever podél jedné z provincií Jihoafrické republiky KwaZulu-Natal.
Některé roky jsou ryby tak blízko u pobřeží, že je mohou lidé na plážích chytat do kyblíků. Mořští živočichové a vodní ptáci si ale přijdou na své prakticky každý rok. Nezřídka se tak nedaleko od sebe vyskytnou hladoví delfíni, žraloci a dokonce i plejtváci, zatímco zvenčí na sardinky útočí ptáci.
"Putování sardinek je nejúžasnější přírodní podívaná na planetě. Čekal jsem už od dětství na okamžik, kdy to budu moct sledovat na vlastní oči. Už jsem byl ve vodě s krokodýly nilskými, s bílými žraloky i s krakaticemi, tohle ale bylo to nejzajímavější, co jsem zažil," přiznal deníku Daily Mail brazilský fotograf Daniel Botelho, který měl to štěstí, že si mohl migrující sardinky v hloubce až 27 metrů před třemi lety nafotit.
"Ryby se pohybují tak rychle, bylo to úplně šílené tam dole. Je to přírodní bojové pole. Měsíc jsme se pokoušeli pořídit snímky, až se nám všechny podařily v jediný den,“ dodal 31letý fotograf, který se potápěl nedaleko města East London.
Botelho ale není jediný profesionální fotograf, kterému se podařilo sardinky zachytit. Jedním z úspěšných lovců snímků je i 32letý Dmitrij Mirošnikov, který se za sardinkami potopil loni u přístavu St. Johns.