Hlavní obsah

Falická vesnice v Bhútánu láká na příslib plodnosti i nevšední suvenýry

Bhútánské království je snem mnohých cestovatelů. Země hřmícího draka je známá především půvabnou krajinou s majestátními horami a bohatým spirituálním pozadím. V jedné z tamějších vísek můžete navíc narazit na religiózní výzdobu, která by v západním náboženství jen tak neprošla. Míříte-li do Sopsokhy, následujte penisy.

Bhútánská vesnice je vyzdobena kresbami mužských genitálií.Video: AP

Článek

O video a zážitky z nevšedního místa, kterému se přezdívá vesnice falů, se s Independentem podělil 25letý Portugalec Daniel Pinto. Cestovatel bhútánskou vesnici Sopsokha označil za vůbec nejpodivnější místo, které v rámci svého dosavadního poznávání 121 zemí světa navštívil.

Penis, kam se podíváš

„Je to krásná tradiční bhútánská vesnice obklopená rýžovými poli. Ale čím jste k ní blíže, tím je podivnější. Chrám samotný je úplně stejně podivný. Obrovský zlatý buddha je obklopen penisy všech možných tvarů a velikostí,“ uvedl Pinto.

„V chrámu najdete příběhy párů, které měly problém otěhotnět a krátce po jeho návštěvě se jim to povedlo. Do bhútánských chrámů je bohužel zakázáno brát foťáky a telefony,“ hlavní lákadlo vesnice je proto možné spatřit pouze na vlastní oči, dodal Portugalec.

Ženy, které do chrámu plodnosti Chimi Lhakhang dorazí ve snaze zvýšit své šance na otěhotnění, v něm dostanou dřevěný falus, s nímž jim je požehnáno, a následně třikrát obejdou stavbu. Mnoho Bhútánců má doma penis z tohoto chrámu jako posvátný symbol podporující plodnost.

Vyjma místních přicházejících z náboženských důvodů a párů toužících po potomkovi je vesnice vyhledávaným cílem turistů jak kvůli neobvyklému zážitku, tak pro nákup suvenýrů.

V obchodě přilehlém k chrámu dle slov cestovatele seženete snad všechno ve tvaru penisu, a to v různých barvách, tvarech i velikostech.

Kam až historicky sahá falus

Falické symboly lze v Bhútánu nalézt i v dalších vesnicích. Má se však za to, že byly rozšířeny právě z chrámu ve vesnici Sopsokha. Chrám plodnosti je v podstatě vesnickým klášterem postaveným na počest buddhy jménem Dugpa Künleg, který žil v 16. století a je kvůli svým neortodoxním způsobům výuky se zapojením sexuality a tantry znám jako „šílený svatý“.

Právě jemu je připisována tradice malování falů, které mají přinášet štěstí, plodnost a odhánět zlé duchy. Najdete je ale i na kapotách aut, vyřezávané ze dřeva i uvnitř domů. A dokonce bývají i na polích, kde hlídají trochu jako naši „strašáci“, když začne rašit úroda.

Foto: AP

Faly jsou všude.

V některých částech země se můžete setkat i s praktikou, kde je dřevěný penis ponořen do šálku s nápojem předtím, než je nabídnut hostům.

Podle bhútánské studie je však symbol falu v zemi zakořeněn ještě hlouběji než v 16. století, a to z náboženství předcházejícího buddhismu.

Část obyvatel země však na tyto explicitní symboly nahlíží s nelibostí a kupříkladu v městských centrech a místech, kde žijí mniši a jeptišky vyznávající celibát, je obvykle nenajdete.

V Bhútánu nejste nikdy sami

V zemi v podstatě neexistuje sólový turismus pro cizince. Návštěvníci z jiných států jsou vždy doprovázeni vládním úředníkem či průvodcem.

Bhútán má také jednu z nejdražších pobytových tax na světě. Po znovuotevření země po koronavirové pandemii činil poplatek za strávení noci v zemi bezmála 4630 korun. Od září je však o polovinu nižší.

V rámci obnovy turismu došlo v červnu ke zvýhodnění taxy při delším pobytu. Turista, který zaplatí sumu za čtyři noci, může v Bhútánu pobývat další čtyři noci zdarma. Pokud zaplatí poplatky za 12 nocí, může zůstat zdarma celý měsíc. Tato pravidla by měla platit až do konce roku 2024.

Výběr článků

Načítám