Hlavní obsah

Exotika s nádechem Japonska, kterou Češi ještě neobjevili

9:52
9:52

Poslechněte si tento článek

Tchaj-wan je neokoukanou exotikou, kde průměrné zimní teploty neklesají pod 14 stupňů Celsia a v létě stoupají až k 34 stupňům s četnými možnostmi koupání na krásných plážích. Ostrov je vyhlášený zejména skvělou gastronomií, těmi nejlepšími čaji, četnými nákupními možnostmi, ale také zajímavou kulturou a půvabnou přírodou.

Tchaj-wan na rozdíl od Japonska západní turisté ještě neobjevili. A umí příjemně překvapitVideo: Taťána Kynčlová, Novinky

Článek

1. Nákupy

Ať už si potrpíte na nejnovější módní trendy v podání lokálních designérů, hrabárny doslova za pár korun za kus, kvalitní kožené ručně šité boty, zázračnou kosmetiku, elektronické vychytávky, o kterých jsme v Česku ještě ani neslyšeli, nebo sladkosti a všemožné sušené ovoce či netradiční hračky a designové kousky do domácnosti, na Tchaj-wanu budete správně.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Některé speciální edice produktů lze pořídit jen na Tchaj-wanu. Prostě si pro ně musíte zaletět.

Pokud jen trochu rádi nakupujete, ujistěte se, že jedete s poloprázdným kufrem. Výběr je totiž až neuvěřitelně široký a ceny oproti těm u nás opravdu příznivé. Tchajwanské zboží se v mnohém podobá tomu japonskému. Je kvalitní, líbivé a umně prezentované, ale oproti zemi vycházejícího slunce je pořád levnější.

Na své si ale na ostrově přijdou i vyložení japanofilové, Tchajwanci totiž japonské produkty milují, takže není problém tam značné množství z nich sehnat.

2. Čechy na Tchaj-wanu milují

Jen těžko najdete národ, který by Čechy vítal s natolik otevřenou náručí jako Tchajwanci. A vděčíme za to, kupodivu, politice. V roce 2020 podepsaly Praha s Tchaj-pejí partnerskou smlouvu a později toho roku zavítala na Tchaj-wan oficiální česká návštěva, které se účastnilo množství význačných jmen. Diplomatický krok neunikl pozornosti světových vlád a médií a sklidil nevoli ze strany Čínské lidové republiky, která nemá s Tchaj-wanem ani trochu dobré vztahy.

Tchajwanci však v důsledku toho Čechy „znají“ a mají rádi. Ať už se vás na národnost zeptá prodejce suvenýrů, číšník v restauraci nebo řidič taxíku, s přiznáním, že jste Češi, prostě nemůžete udělat chybu. Právě naopak. Místní okamžitě začnou být ještě milejší.

3. Málo západních turistů

„Čau lidi, jste první běloši, které jsem od včerejšího příjezdu potkal. Odkud jste a jak se vám tu líbí? Mně moc,“ vysypal na nás druhý den návštěvy Tchaj-wanu na tchajpejské ulici bodrý Ir, který sem přicestoval z Thajska. Svěřil se také, že je to tu rozhodně hodně jiné, ale „dobře jiné“. Všude je pořádek, lidé jsou slušní a u památek nejsou davy. Takže ač byl malou koncentrací „bílých tváří“ zpočátku překvapen, nestěžoval si. A my též ne.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Tchaj-pej je stále autentická.

Tchaj-wan vypadá z turistického hlediska trochu jako Japonsko těšně po otevření po covidu. Na zajímavá místa se nestojí fronty, nemlátí vás do hlavy selfie tyčemi, není tu přelidněno a ceny služeb i ubytování nešplhají do hvězdných výšin. Všechno jde tak nějak v poklidu a slušně.

Většina místních nosí roušky, a vy se tak v potenciální chřipkové sezoně můžete ulicemi i dopravními prostředky Tchaj-wanu pohybovat bez obav, že vám někdo nevychovaně nakašle přímo do obličeje, jak je tomu dobrým zvykem ve většině Evropy.

Rady na cestu na Tchaj-wan

Pokud vás láká cesta do destinace, kde se nemusíte obávat jít v noci i špatně osvětlenou ulicí, možností z Prahy je více. Komfortní variantu cesty z Prahy do Tchaj-peje nabízejí aerolinky Emirates s dobře navazujícími lety přes Dubaj. Tam si navíc můžete zařídit i stopover a zařadit do své cesty i špetku luxusních zážitků a dobře se najíst.

Na většině míst na Tchaj-wanu lze platit i kartou, mít u sebe hotovost je ale přece jen jistější, obzvláště na trzích. 1000 tchajwanských dolarů je zhruba 700 korun. Hotovost můžete vybrat jak v bankách, tak ve větších pobočkách řetězce potravin 7-Eleven, disponujících bankomatem, tam však vždy s poplatkem. Obchody jsou od sebe ve větších městech vzdáleny maximálně stovky metrů.

Hlavní město Tchaj-pej je protkáno fungujícím systémem veřejné dopravy za rozumné ceny, někdy ale může být těžší se v něm okamžitě zorientovat. Pokud potřebujete rychlejší přesun, taxíky či služba Uber jsou v celé zemi výrazně levnější než v Česku.

Pokud plánujete větší množství přesunů vlaky, vyplatí se zakoupení třídenního THSR pasu, s nímž můžete po dobu platnosti neomezeně jezdit tchajwanskými rychlovlaky po trase vedoucí západním pobřeží ostrova. Cena pro dospělého je 2200 tchajwanských dolarů, tedy asi 1543 korun. Děti zaplatí polovinu.

Zatímco hlavní město Tchaj-pej je zajímavá, hodně uspěchaná metropole, kterou ocení především milovníci gastronomie a nákupů, sami Tchajwanci říkají, že čím jižněji se na ostrově vydáte, tím zelenější a poklidnější bude další štace.

Tchaj-čung má oproti Tchaj-peji výrazně víc parků a je celkově umělečtěji zaměřen. Zřídit si v něm při poznávání ostrova základnu je zajímavou volbou i z finančního hlediska, ubytování v něm totiž seženete výrazně levněji než v Tchaj-peji a o něco levnější jsou i služby a zboží. Z hlavního města se do Tchaj-čungu rychlovlakem dostanete už za hodinu a šest minut.

4. Bohatá kultura

Na Tchaj-wanu jsou oficiálně vysoké desítky náboženství, nikdo se vás na něj ale nebude ptát a už vůbec vás k ničemu přemlouvat. Víra je považována za velmi osobní věc a vítáni jsou návštěvníci všech vyznání. Majorita vyznává buddhismus a taoismus, veškerá náboženství včetně křesťanství, judaismu či islámu spolu ale v zemi koexistují v míru.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Tisíce chrámů lákají k návštěvě bez ohledu na vyznání.

Na Tchaj-wanu se nachází více než 15 000 chrámů zasvěcených různým božstvům, které jsou pro turisty ideálním místem k poznávání tamější kultury. Ať už chcete zhlédnout některý z rituálů, nebo jen pořídit fotografie hýřící barvami a vzory, jste vítáni.

Tchajwanci jsou velmi rodinně orientovaní a v zemi je pravidelně pořádáno množství barvitých festivalů oslavujících tamější kulturu. Mezi nejvýznamnější patří oslavy čínského nového roku v závěru ledna, festival dračích lodí na jaře a podzimní festival.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Národní palácové muzeum zaujme tradiční architekturou i nevšedními exponáty.

V tchajwanských muzeích najdete nevšední kousky, které se zaručeně nepodobají exponátům vystaveným v evropských muzeích. Prim v hlavním městě hrají předměty vyřezané z drahého kamene jadeitu, který se v zemi hojně těží.

Kupříkladu snad nejznámějšími uměleckými kousky jsou jadeitové zelí a jaspisový bůček, které mohou turisté obvykle spatřit v Národním palácovém muzeu.

5. Komplexní gastronomie

Už jste ochutnali vepřové na čínský způsob? A jestli ne, tak proč ne? S českou přípravou se to vůbec nedá srovnat. Vepřové plátky dlouhé hodiny marinované ve směsi omáček, koření a škrobu se krájí jako máslo a maso se doslova rozplývá na jazyku. I ti, kteří se běžně tučného nedotknou, tady nejspíš zajásají.

Tchajwanská kuchyně je hodně ovlivněná i tou japonskou a třeba „ramenárny“ s tradiční hustou skvělou polévkou najdete na každém rohu.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Ramen je na Tchaj-wanu velmi oblíbený.

Opravdoví gurmáni si musejí zajít na xiaolongbao, knedlíčky plněné masem a polévkou, které se podávají v bambusovém napařovacím košíku a musejí se jíst čerstvě připravené. Očekávejte explozi chutí.

Tchajwanská strava obsahuje i značné množství zeleniny, kterou místní umějí zpracovat tak umně, že maso často vůbec není potřeba. A těžko někde objevíte krásnější ovoce, v zemi se tradičně dává ke slavnostním příležitostem. Jablka, hrušky, třešně i různé exotičtější druhy vypadají trochu jako vypěstované v Černobylu, leckdy se nevejdou do jedné ruky. A ta chuť… Pravda, odpovídá tomu i cena. Ovoce normální velikosti je ale výrazně levnější a obdobně chutné.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Xiaolongbao můžete ochutnat třeba v tradičním tchajwanském řetězci Din Tai Fung. Přestože se jedná o masovější produkci, jedna z provozoven v hlavním městě má i michelinské doporučení Bib Gourmand.

Kdo chce zkusit od všeho trochu, může vyrazit na některý z proslulých nočních trhů, kde sežene jak skvělý streetfood, tak i oblečení, elektroniku, kosmetiku, dárky, prostě tak nějak vše, co si lze představit.

6. Nejlepší zmrzlina

Teprve v loňském roce získala tchajwanská zmrzlinárna Minimal vůbec první michelinskou hvězdu na světě v tomto oboru. A podnik ve městě Tchaj-čung je vskutku jedinečný. Nabídka příchutí se pravidelně mění a ty klasické mezi nimi rozhodně nenajdete. Zmrzlinárna si dává záležet na míchání exotických ingrediencí, které společně tvoří chuťový ohňostroj.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Jediná zmrzlina na světě oceněná michelinskou hvězdou

Množství zajímavých zmrzlináren ale najdete i v hlavním městě. Ve zmrzlinárně 8%ice rovněž objevíte řemeslnou zmrzlinu netradičních příchutí jako liči s růží, medové plástve s whisky či čajovou variaci. Jako bonus k chuťovému požitku v podniku každý večer hrává smyčcové duo.

7. Bubble tea

Bubble tea původně pochází z Tchaj-wanu, a proto na světě těžko najdete místo, kde by chutnal lépe. Objevoval se tam již v 80. letech 20. století, většinou pod jmény black pearl tea nebo boba tea. Dnes mu místní většinově též říkají bubble tea nebo milk tea, protože mléko je jednou ze zásadních ingrediencí, stejně jako černý či zelený čaj a typické perly, obvykle vyrobené z tapioky, ale i jiných škrobů.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Mléčný čaj, u nás známější pod pojmem bubble tea, je v zemi všudypřítomný.

Většina Tchajwanců si bez kelímku tekutiny všemožných příchutí nedokáže představit den. Prodejny s tímto čajem jsou tak typické, že minimálně každý třetí podnik, na který na ulici narazíte, se na něj specializuje. Nezřídka je jich i několik vedle sebe a všichni mají dostatek zákazníků.

Při objednávce si vyberete z různých druhů čaje, příchutí i perliček. Následně volíte míru sladkosti a množství ledu. Bubble tea je v zemi národním nápojem, a logicky je tak mnohem levnější než u nás. Nemluvě o kvalitě. Zhruba půllitrový zatavený kelímek s osvěžujícím nápojem, který zároveň zasytí, na ostrově pořídíte zhruba od 40 do 90 korun.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Čaj je v zemi pojem. Ať už preferujete kvalitní černý nebo zelený, zaručeně si přijdete na své.

Kdo má raději čaj v nejklasičtější formě, rovněž si na Tchaj-wanu přijde na své. Tamější čaj je jedním z nejkvalitnějších na světě a forma jeho přípravy je malým rituálem. V Tchaj-peji najdete dokonce „čajový park“, který je obklopen tradičními prodejci i inovátory, kteří provozují vysokou „čajovinu“ v moderním a stylovém podání. Zhaoyang Tea Park je ideálním místem pro začátek vaší tchajwanské čajové cesty.

8. Objevování

Ať už chcete poznat rychlovlaky dobře přístupná velkoměsta směrem od Tchaj-peje na jih jako zelenější, umělecký Tchaj-čung, poklidný a gastronomií vyhlášený Tchaj-nan, nebo objevovat vesničky, které jako by vypadly z reklamy na Asii, Tchaj-wan je v tomto směru zcela ideální.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Tchaj-wan jsou moderní velkoměsta i vesničky jako vystřižené z pohlednice.

Zavítat můžete i do národních parků nebo se celoročně koupat v horkých pramenech a v létě na plážích. Každý kousek ostrova nabízí něco trochu jiného. A určitě vás nezklame.

Výběr článků

Načítám