Článek
Hongkong je zvláštní směsí asijské kultury a západního způsobu života. Odpočinout si tu můžete v parcích u šálku výborného čaje, můžete tu ale i roztočit milióny – ať už při obchodních jednáních, nebo v místních kasinech. Ne nadarmo se Hongkongu přezdívá „asijské Las Vegas“. A čím dalším se může turistům pochlubit?
Především svým dosti západním charakterem, a to nemluvíme o amerických uličkách v zábavních parcích. „Voňavý přístav“, jak zní překlad názvu teritoria, si po přechodu z britské správy pod čínskou (1997) udržel značnou autonomii, díky čemuž mu vydržela pověst kapitalistického nárazníku Číny, které funguje jako takové asijské Las Vegas.
Podívejte se, kam vyrazit v lednu: Kam v lednu? Za exotikou! Ceny exotických zájezdů padají i o desítky tisíc korun
Zajímavosti Hongkongu
- V Hongkongu jezdí po ulicích nejvíce aut značky Rolls-Royce na světě v přepočtu na jednoho obyvatele.
- Když na narozeninové oslavě v Hongkongu jíte nudle, znamená to, že přejete oslavenci dlouhý a požehnaný život.
- Domy se staví a vybavují podle pravidel feng shui – v našem designu okrajová záležitost, u hongkongských architektů nutnost.
- Oblast patří k místům s nejvyšší hustotou zalidnění na Zemi.
Zábava představuje hlavní bohatství Hongkongu, jelikož se v něm vůbec nic netěží. Přesto se tady dá jezdit zlatokopeckým důlním vozíkem, ovšem jen v medvědí rokli v Disneylandu. Zábavní parky představují ten pravý zlatý důl pro Hongkong, protože jsou velmi originální a propracované do nejmenších detailů, ať už jde v případě Disneylandu o areál věnovaný filmům ze série Toy Story (Příběh hraček), nebo o futuristický Tomorrowland.
Nejnavštěvovanější zábavní atrakci přístavní autonomní oblasti představuje Ocean Park, 870 tisíc čtverečních metrů zabírající areál, v němž lze vyrazit na přehlídku nejvzácnějších živočišných druhů Asie včetně dvou druhů pand nebo čínských velemloků. V sousedství najdeme ukázku krajin na pólech, z níž běhá mráz po zádech. Toho se nezbavíme ani na horské dráze Hair Raiser, která, jak název napovídá, má za úkol postavit vlasy pasažérů do pozoru.
Koktejl bílých límečků a mrakodrapů
Kromě zábavy kvete ve Voňavém přístavu i obchod. Svědčí o tom dobře odění byznysmeni kráčející po ulicích, ale také četné mrakodrapy. Za ty považujeme budovy s více než 14 podlažími – největší koncentrace mrakodrapů na světě je právě tady (dvakrát více než v New York City), v první padesátce nejvyšších budov planety jich celá desetina stojí v Hongkongu. Ve světovém žebříčku sedmé The International Commerce Centre ční 484 metrů nad zemí a v jeho 118 patrech najdeme mimo jiné hotel Ritz-Carlton a rozhlednu Sky 10,0, poskytující ohromující pohled na město.
Přečtěte si o další zajímavé metropoli: Tchaj-wan: „Malá Čína“ s unikátním bambusovým mrakodrapem
Made in Hong Kong. Už jste se někdy s touto cedulkou setkali? Jestliže ano, pak asi nosíte spíše luxusní oblečení. To levnější se vyrábí v jiných částech východní Asie, v Hongkongu si v minulosti nechala u návrháře Sama Tailora šít šaty nejedna celebrita včetně Margaret Thatcherové, George Bushe, Billa Clintona, prince Charlese, Luciana Pavarottiho nebo Michaela Jacksona. Tailor je schopný svůj styl vtisknout do různých druhů oděvů, a tak si od něj mohly odnést garderobu i tak odlišné osobnosti jako Alžběta II. a Kylie Minogue.
Přečtěte si o dalších místech v Asii:
- Krásné pláže, luxusní resorty: Kambodža je netradiční destinací pro plážovou dovolenou
- Myanmar: Země, kde pláže střeží mořské panny a skály popírají gravitaci
- Vlakem až na střechu světa: Jak vypadá cesta po nejvýše položené železnici světa?
- Thajsko (téměř) bez turistů: V oblasti Khao Lak nesmí být hotel vyšší než palma
Stars Avenue, lokální chodník slávy
Celebrity se v oblasti s jednou z deseti nejobchodovatelnějších měn (hongkongský dolar) vyskytují i jindy než jen v době, kdy si jedou nakoupit oblečení. Hongkong má svých hvězd dost, především těch filmových. Ty nejzářivější z nich jsou zvěčněny na Stars Avenue, jakési lokální obdobě hollywoodského Chodníku slávy. Své místo tam má například mistr bojových scén a bláznivých komických kousků Jackie Chan či Bruce Lee.
Půvaby Hongkongu oceňují i zahraniční tvůrci, točily se zde například filmy Mortal Kombat, jeden z dílů Transformers, Charliem Chaplinem režírovaná Hraběnka z Hongkongu s kmotrem Marlonem Brandem a Sophií Lorenovou v hlavních rolích nebo druhý díl ztřeštěné komedie o agentu Johnnym Englishovi, představovaném Mr. Beanem.
Milovníky kinematografie potěší i tento článek: Filmové bary a restaurace: Kde najít kavárnu z Přátel a gril z Pulp Fiction?
Pokud byste někdy měli chuť navštívit Hongkong, třeba jen na skok při dovolené ve východní Asii, zkuste odkoukat tamní recept na dlouhověkost. Obyvatelé této čínské poloautonomní oblasti se totiž dožívají třetího nejvyššího věku na světě. Lépe na tom jsou jen Japonci, Švýcaři a v některých statistikách ještě Australané. V současné době se lidé v Hongkongu dožívají více než 81 let (například v USA to je 78 let), přičemž průměrná délka života žen přesahuje 84 roků (dříve i 86!), muži žijí o necelých pět let kratší dobu.
Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do exotických lokalit:
Historické památky Xi’anu a Pekingu, přírodní divy Guilinu, moderní tváře Šanghaje a Hongkongu. Maximum Číny za pouhé dva týdny.
Nechte se unášet zaoceánskou lodí a poznejte při tom Ho Či Minovo mauzoleum ve Vietnamu, thajskou kulturu nebo luxus Hongkongu!
Vydejte se na čtrnáct dní do Thajska. Pobytový zájezd do Bangkoku a letoviska Pattaya. V lednu za super ceny a se slevou více než deset tisíc korun! Podívejte se!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o tom, kam vyrazit v lednu, o plážové dovolené v Kambodži nebo o cestě vlakem do Tibetu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Hongkong ve faktech
Vlastně se jmenuje Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Hongkong a na svém rodiči je ve velké míře nezávislý. Má svou vládu, Číně se podřizuje jen v otázkách mezinárodní politiky a armády.
Počet obyvatel: 7,1 milionu obyvatel.
Rozloha: 1 104 km² (přibližně tolik má okres Louny).
Úřední jazyky: Kantonská čínština a angličtina (pozůstatek z dob do roku 1997, kdy byl Hongkong součástí britského impéria).
Měna: Hongkongský dolar (jeden se rovná přibližně dvěma korunám).
Časové pásmo: +8 (ČR +1). Když tedy my obědváme, obyvatelé Hongkongu už sedí po práci u televize, chroupou chipsy a sledují večerní zprávy.
Doba letu z Prahy: Okolo 9 hodin.
Očkování: Je dobré se před cestou nechat očkovat proti japonské encefalitidě a žloutence typů A a B.
Vízový styk: Občané České republiky, kteří nejedou do Hongkongu za účelem výdělku, víza nepotřebují, pokud se jejich pobyt vejde do velkorysých 90 dnů. Jestliže jedou za obchodem nebo například za zaměstnáním, musí si vízum vyřídit, nejjednodušší je to prostřednictvím zastupitelského úřadu Čínské lidové republiky v Praze 6.
Nejlepší a nejsušší klima: Během zimy.