Článek
Na Tonze je celoročně krásně a sníh tady znají maximálně z obrazovky televize. O to větší exot Bruno Banani je.
A pro nás Středoevropany je pořádně exotická i sama Tonga. Ze 172 ostrovů a ostrůvků jich je obydlených jen 36, na ostatních je příroda člověkem téměř nedotčená. Největší z ostrovů je rozlohou o něco větší než Brno a jmenuje se Tongatapu.
O Tonze se nejvíce píše především v katalozích cestovních kanceláří. Do českého zpravodajství toto tichomořské souostroví vzdálené asi 500 kilometrů od Fidži často neproniká. Ani když zemře panovník.
Výjimku tvoří snad jen sportovní zpravodajství. Tonga totiž patří mezi země s elitními ragbyovými reprezentačními týmy. Na posledním mistrovství světa se Tonžané dostali mezi dvanáct nejlepších. Ve skupině je porazili pouze Novozélanďané a Francouzi, tedy zlaté a stříbrné mužstvo celého turnaje.
Podívejte se i na Fidži: Souostroví kanibalů, kde se točila slavná romantická Modrá laguna
Nejsou banány jako Banani
Přestože mezi dvanáct nejlepších ani náhodou nepatří sáňkař Bruno Banani, zná ho možná víc lidí než jeho urostlé krajany. Nezvyklé je už to, že země, kde během zimních olympiád bývají třicetistupňová vedra, má sáňkařského reprezentanta.
Bananiho příběh začal ještě v době, kdy se jmenoval Fuahea Semi. Slyšel v rádiu, že tonžský olympijský výbor hledá sáňkaře. Jelikož teploty pod 15 °C pamatují jen hodně vousatí pamětníci, není divu, že Semi tehdy ani pořádně nevěděl, co si má pod pojmem „saně“ představit. Lákalo ho ale, že to prý má být rychlé a nebezpečné.
Pak šlo vše celkem rychle. Přihlásil se, vybrali ho, začal trénovat a… došly peníze. Saně totiž nepatří k nejlevnějším sportům. Abyste mohli jet na olympiádu, potřebujete profesionální vybavení. Semi se tedy rozhodl prodat své jméno. Aby si splnil sen, nechal se přejmenovat. Nyní má v oficiálních dokumentech napsáno Bruno Banani. Jmenuje se po společnosti vyrábějící parfémy a spodní prádlo. Ta mu vše potřebné zaplatila.
Jako sáňkař Banani velkou díru do sportovní historie neudělal. Stal se ale prvním sáňkujícím živým reklamním poutačem na světě. A národním hrdinou na Tonze.
Proč jet na Tongu
Na Tongu ale nikdo nejezdí kvůli špatnému sáňkaři s legračním jménem. To spíše kvůli celoročně vynikajícímu počasí s průměrnými teplotami kolem 25 °C a potápění mezi velrybami nebo vraky ztroskotaných lodí. A co vy? Nechtěli byste Tichomoří poznat zblízka?
Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Vydejte se s námi v dubnu do Polynésie a Melanésie. Prožijte téměř tři týdny na nejkrásnějších plážích světa a poznejte místní kulturu. Podíváte se na zbytky lodi Bounty, budete šnorchlovat, obědvat na pláži... Podívejte se na itinerář cesty!
Ráj v Tichomoří, kde se můžete potápět k vrakům lodí, ležet na pláži a užívat si skvělý servis. Plážový resort Sandy Beach leží přímo na pláži a tvoří ho jen 12 bungalovů. Romantika zaručena. Podivejte se na termíny.
Pět hvězdiček tady na vyjádření luxusu skoro nestačí. Luxusní resort leží na malém ostrůvku a poskytuje dokonalé soukromí. Možnost ubytovat se ve vile na pláži. Privátní golfové hřiště, lázně nebo plavba lodí při západu slunce. Pokochejte se!
Čtěte dále:
Přečtěte si o bláznivých dopravních značkách, o nejkrásnějších plážích v Asii nebo o městě hříchu Pattaya. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Informace o Tonze
Počet obyvatel: 103 000
Rozloha: 748 km² (méně než dvojnásobek rozlohy Prahy)
Nezávislost: Od roku 1970, nicméně stále patří do zemí britského společenství. Vojáci se z Tongy se proto účastní vojenských misí pod velením jejího veličenstva. Ačkoliv jich početně není moc, bývají často nasazováni na nejtěžší mise. Prosluli totiž velkou bojovností.
Poloha: Oceánie, jižní oblasti Tichého Oceánu, přibližně ve třetině cesty z Nového Zélandu na Havajské ostrovy
Časové pásmo: +13 (když je v České republice poledne, na Tonze mají půlnoc)
Hlavní město: Nuku’alofa
Měna: Pa’anga
Úřední jazyk: tongánština a angličtina
Národní přípona internetových stránek: .to (ale asi jste se s ní ještě nesetkali vzhledem k tomu, že na Tonze žije jen o pár programátorů více než lyžařských instruktorů v Egyptě)