Článek
Pasažéry plavby poveze 250 m dlouhá MSC Armonia, která v téměř 800 kajutách pojme 2000 cestujících. Je to klasické „město na vodě“ s bazény, saunami, nákupním centrem, běžeckou dráhou, kasinem a galerií. Nechybí ani necelé dvě desítky kaváren, barů a restaurací. Tohle není jen tak nějaký parník, tady mají cestující luxusní servis se vším všudy.
A kam že se superloď vydá? Za poznáním slavných ostrovů a pláží Karibiku. A nejen pláží. Účastníci cesty během tří dnů okusí podmanivou atmosféru Havany, hlavního a největšího města Kuby.
O Kubu je stále větší a větší zájem (zvlášť teď při vylepšování vztahu s USA), turisté rádi poznávají něco, co je jejich kultuře tak vzdálené. Proto o ně země nemá nouzi. Většina z nich ale navštěvuje Havanu a Varadero, nejslavnější a na poutavé atrakce bohatá místa.
V Havaně je samozřejmě největší zájem o budovu El Capitolio, kterou známe z pohlednic i obrázků na internetu. K dalším místům, která si turisté nenechávají ujít, patří například restaurace Bodeguita del Medio, do níž rád chodíval Ernest Hemingway, či místní proslulá továrna na doutníky.
Varadero zase všechny láká na více než 20 kilometrů naprosto skvostných pláží s neuvěřitelně jemným pískem a čiročirou vodou oceánu. K tomu je nutno připočíst luxusní hotely přímo na pobřeží. Potom není důvod divit se, proč mají návštěvníci Kuby Varadero tak rádi.
Obě místa od sebe dělí asi 150 kilometrů a na jejich spojnici stojí slavný stavitelský div, most Bacunayagua, u něhož stojí za to udělat si přestávku a zhlédnout z něj do údolí.
Už jste jedli ananasový špíz nebo pečenou kozu?
Cestovatelé poznají také hospodářsky druhé nejdůležitější město na Jamajce, přístav Montego Bay se soukromými plážemi a restauracemi připravujícími to nejlepší z karibské kuchyně. Mimochodem, víte, co si vlastně máte pod tímto pojmem představit?
Žádná tradiční karibská kuchyně vlastně neexistuje, jde o mix vlivů africké, indiánské, západoevropské, indické a čínské gastronomie. Velkou roli tu hraje dostupnost surovin, a tak se velmi často setkáme s mořskými plody. Narazit ale můžeme i na ananasové špízy, dušenou kozu nebo paprikový kotlík.
V mexickém Cozumelu, další zastávce cesty Karibikem, seženeme prakticky jakékoliv jídlo nás napadne, protože to je špičkové letovisko s luxusním servisem, jedno z nejlepších a nejoblíbenějších v celé zemi. Přímo na mexické pevnině byste ho hledali marně, jde o 48 km dlouhý ostrov uprostřed moře.
Inzertní sdělení: Zamiřte do Střední Ameriky!
Cesta lodí na Kubu, to zní jako námět na dobrodružný román. Vy si své soukromé dobrodružství můžete prožít také a zároveň se podíváte na pláže Kuby, Mexika, Kajmanských ostrovů a Jamajky. Po celou dobu bude na palubě český delegát.
Procestujte tři báječné země Střední Ameriky, poznejte zdejší kulturu, nádhernou přírodu, čarokrásný vulkán Arenal, pralesy i velká města se specifickou atmosférou. Podíváte se i k magickému ostrovu na jezeře Nikaragua. Užijte si skvělých 11 dní ve světě, kde lidé nemají stále naspěch a kde se život odvíjí v pohodě a klidu.
Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o největším korálovém útesu na světě, o plážové idyle na Bahamách nebo o překrásném pobřeží Havaje. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Praktické informace - Kuba
Infromace pocházejí ze stránek Ministerstva zahraničních věcí.
Víza: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt.
Požadavky na vstup/výstup do/ze země: Platí přísný zákaz dovozu potravin a zbraní. Platí zákaz dovozu videa, přehrávače DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů. Není problém si dovést obyčejný mobilní telefon.
Měna: Dvojí ekonomika – kubánské národní peso (CUP), tzv. „měna pro chudé“. Slouží k nákupu přídělových potravin (např. ovoce a zelenina, chléb) nebo v MHD. Kubánské konvertibilní peso (CUC) je obdobou dolaru a platí se jím naprostá většina služeb poskytovaných turistům. Místním pak otvírá cestu k tuzexovému zboží.
Zdravotnictví: Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25,- USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Samozřejmě je vhodné uzavřít na cestu zdravotní pojištění
Jazyk: Anglicky se domluvíte jen stěží, vhodné jsou alespoň základy španělštiny
Mobily a internet: Pokrytí telefonním signálem je na celém ostrově, mobily fungují prostřednictvím roamingu bez problémů. Internet je dostupný ve větších městech v internetových kavárnách či hotelech za relativně vysoké ceny. Rychlost a kvalita ale nejsou světové.