Článek
Vodní architektura kvetla už ve starověku, člověk se odjakživa snažil zjednodušit a přizpůsobit si cestování po moři a po řekách. Podíváme se na několik průplavů, ušetřily lodníkům obeplutí kontinentu nebo výrazně zasáhly do statistik.
Nejdelší systém průplavů se stavěl stovky let!
Začneme v Číně. Tady mají jeden technický zázrak jménem Velký průplav (nebo Velký kanál či, chcete-li, Velký kanál Peking – Chang-čou).
Myšlenka na vybudování jeho prvního úseku pochází už z osmého století před naším letopočtem, práce započaly o tři století později. Průběžně až dodnes se kanál prodlužoval a rozšiřoval, a tak dnes mají v nejlidnatější zemi světa opravdový technický div – 1776 km dlouhou soustavu průplavů.
Ten nejslavnější: Panamský průplav
Další průplav je ten možná nejslavnější. Díky němu se totiž plavci nemusí vydávat na dlouhou cestu kolem Jižní Ameriky. Přes 81 km kanálu se 6 zdymadly vše ulehčuje, 150–305 m šířky umožňuje proplutí i velkým tankerům.
Loni vedla přes Panamu populární cesta z Prahy kolem světa. Pasažéři Boeingu v luxusní úpravě sem přiletěli z jamajské pláže Negril a poté pokračovali do brazilského Ria. Přes několik zastávek v Americe a Tichomoří se dostali k mystickým indonéským a vietnamským chrámům.
Cesta kolem světa, při níž v 10 lokalitách lidé zůstávají asi 3 dny, je ve světě populární koncept, který se úspěšně etabloval i v našich končinách. Od roku 2011 jedna z českých cestovních kanceláří vozí klienty vlastním letadlem po atraktivních exotických destinacích celého světa.
Čtěte také:
Nejdelší: Volžsko-baltský průplav
Měří 588 km a stavitelé ho dokončili už roku 1964. V té době šlo o unikátní počin a stejně tak by tomu bylo i dnes. Takto dlouhé průplavy se téměř vůbec nestaví ani v naší době. Jelikož čínský multikanál sestává z několika menších průplavů, za ten nejdelší samostatný můžeme považovat právě Volžsko-baltský průplav.
V Rusku není o opravdu dlouhé a stavitelsky náročné vodní stavby nouze. Volhu spojují také s Donem nebo řekou Moskvou. Moskevský kanál vznikal ve třicátých letech, a to pět let, což tehdy bylo na tak náročnou stavbu dosti rychlé.
Díky propojení ruských toků se dnes turisté mohou plavit po zajímavých místech matičky Rusi a vždy vystoupit na břeh, užít si pěkný den a pokračovat dál na jedné lodi. Takové plavby jsou velmi populární a lze se na ně vydat i s českými cestovními kancelářemi.
Přečtěte si o vzdálených lokalitách:
- Letiště na moři: Podívejte se na tříapůlkilometrový ostrov s tříkilometrovou přistávací dráhou
- Brooklyn: Po mostě od prokletého stavitele prošel i průvod jednadvaceti slonů
- Žebříček 10 nejoblíbenějších míst Karibiku: Vede ekologický ráj před komunistickým ostrovem
- Thajsko v obrazech: Sledujte fotky ze země pláží, kde dávají nejdelší polibky
Suezský průplav otevírá bránu z Evropy do světa
Na délku má sice jen 169 km, ovšem významem předčí i některé daleko delší. Zkracuje totiž cestování ze Středozemního do Rudého moře skrz Egypt. Zatímco v minulosti museli námořníci celou Afriku obeplouvat, od roku 1869, kdy začal průplav fungovat, mají plavbu asi o 10 tisíc km kratší.
Stavba průplavu začala v polovině 19. století. V Prvních fázích zajišťovalo zásobování 1800 velbloudů, kteří do oblasti přinášeli vše potřebné včetně materiálu a jídla a pití pro dělníky. Původní plány nepočítaly s velikostí nákladních lodí počátku 21. století, a tak ještě donedávna musely velké tankery kontinent obeplouvat pěkně postaru. Po rozšíření průplavu v roce 2010 už se většina z nich do kanálu vejde.
Inzertní sdělení: Vydejte se na pohádkovou dovolenou do světa!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Poznejte rozsáhlé přírodní rezervace, koloniální památky, kouzelné ostrovy, křišťálové moře a nádherné pláže. To vše + Panamský průplav a výlet po Gatúnském jezeře.
Projděte se po Velké zdi, prohlédněte si kdysi nejbohatší město světa Xi’an se slavnou terakotovou armádou, pulsující Šanghaj, romantické Suzhou a samozřejmě Peking!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o nejluxusnějších resortech na Maledivách, dále o ostrovním ráji Zanzibaru nebo se podívejte na fotky z Thajska. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Čína - Praktické informace
Obrovská Čína se rozlohou vyrovná celé Evropě a žije v ní pětina všech obyvatel Země. Díky tomu tu ale najdete nejrůznější přírodní podmínky a spousty unikátních památek. Na severovýchodě se rozkládají pouště, na východě nížiny a na jihozápadě Himaláje. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout na okupovaný Tibet, který se zcela vymyká všemu ostatnímu.
Při cestě do této překrásné země nesmíte zapomenout anglicko – čínský slovník. Nejen že usnadníte konverzaci špatně jazykově vybaveným Číňanům, hlavně ale nikdy nebudete umět správně vyslovit čínská slova a obrázky. Z těchto důvodů je dobré nechat si od někoho „nakreslit“ třeba jméno vašeho hotelu apod.
Taje čínského kalendáře
Každý z nás už asi někdy slyšel, že rok, ve kterém se narodil, patří v čínském kalendáři nějakému zvířeti. Podle čínského zvěrokruhu totiž kraluje každému roku jiné zvíře – může to být tygr, buvol, pes, prase nebo třeba drak.
Samotný čínský kalendář je údajně nejstarší na světě, protože vznikl roku 2637 př. n. l. a na rozdíl od našeho, který se orientuje podle Slunce, čínský je sestaven podle pohybů Měsíce. Nový rok se slaví na konci ledna.
Čínské hůlky
Pokud v Číně dostanete chuť na nějakou z místních specialit, připravte se na jídelní hůlky. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, bambusu a z plastu a užitečné jsou především pro ty z vás, kteří se snažíte zhubnout. Ne snad proto, že se pomocí hůlek nenajíte – až vás to Číňané naučí, najíte se, ale budete hůlkami brát jen malá sousta, nebudete hltat a budete jíst delší dobu, takže si vaše tělo stačí včas uvědomit, že už nemá hlad.