Článek
Evropané míří za krásami Jihočínského krasu nejčastěji do města Guilin a jeho krásy poznávají z hladiny řeky Li, národní park Š´lin a jeho část zvaná Kamenný les stojí tak trochu mimo hlavní zájem. A přitom je to škoda. Tisíce kamenných špiček tady trčí k nebi a vypadají jako zkamenělé stromy, tisíce příběhů ukrývají místní spletité kamenné labyrinty, které jsou působivé z vyhlídek, ale ještě víc v okamžiku, kdy se jimi snažíte vymotat ven, ale pořád a pořád se ztrácíte…
Zkameněla z nešťastné lásky
Legend, které se pojí ke vzniku tohoto místa, je hned několik. Ta nejznámější hovoří o dívce jménem Ashima, která se raději proměnila v kámen, než by se provdala za bohatého, ale zlého muže. Dnes ji můžete najít v takzvaném „malém“ Kamenném lese a místní si ji připomínají každý rok 24. den šestého lunárního měsíce. To se tady tančí, zpívá a hraje v rámci Torch Festivalu.
Jiná legenda pak vypráví o tom, že Kamenný les vznikl jako útočiště pro zamilované dvojice, kterým okolnosti nepřály. Složité kamenné labyrinty snad kdysi skutečně mohly sloužit jako místo pro milostná dostaveníčka, ale dnes se jimi proplétá tolik turistů, že o soukromí nemůže být ani řeč.
Čína versus UNESCO | |
---|---|
Od roku 2013 je na seznamu světového dědictví UNESCO celkem 48 položek „Made in China“ – pro porovnání - Česko má na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví 12 zástupců. Čínu reprezentují například Zakázané město, Velká čínská zeď, Žluté hory, palác Potála, chrám Nebes, historické centrum Macaa nebo Velký kanál. |
A jak to bylo se vznikem Kamenného lesa, který se dnes rozkládá na ploše zhruba 80 hektarů a je součástí národního parku, doopravdy? Realita rozhodně nebyla tak romantická jako staré čínské legendy. Podle odborníků bylo na místě, kde dnes rozlehlý skalní labyrint leží, mořské dno. Pak ale mořská voda začala ustupovat a ke slovu se dostaly dešťová voda a vítr a… čas. Celé to totiž trvalo 270 miliónů let.
Borovice, které podpírají oblohu
Výsledek ale stojí za to. Vždyť některé tvary snad i popírají gravitační zákony. A ty názvy! Fénix, který si češe křídla. Lotosový květ. Hroch, který obdivuje měsíc. Borovice, která podpírá oblohu… místní při jejich pojmenování popustili uzdu fantazii. Nicméně to turistům rozhodně nebrání hledat v už odhalených tvarech tvary nové, neobjevené.
Tohle skalní město, vedle kterého jsou naše Prachovské skály jak pražské mrakodrapy vedle těch newyorských, leží asi 110 kilometrů jihovýchodně od Kunmingu a každý turista se sem poměrně snadno dostane třeba z Východního autobusového nádraží – pokud tedy nevyužije služeb specializovaných agentur nebo cestovní kanceláře. Cesta trvá asi hodinu a půl.
Krása v Jihočínském krasu | |
---|---|
Kam se na Jihočínskou krasovou oblast hrabou krasy v Česku! Vždyť kras na jihu Číny má rozlohou přes půl miliónu čtverečních kilometrů a zahrnuje rovnou tři oblasti, které jsou na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejúchvatnějších vlhkých tropických krasových oblastí na planetě. Ohromné jeskynní systémy tady doplňují přírodní mosty, soutěsky, skalní města, jezera a další krasové útvary. |
A výlet sem rozhodně stojí zato. Jen je potřeba se na úvod obrnit proti stovkám a stovkám čínských turistů, kteří se překřikují, ale naštěstí se v mikrobusech pohybují jen po hlavních vyhlídkových cestách. Úzké uličky kousek dál od hlavních cest tak mohou při trošce štěstí patřit jen vám. Stačí do nich odbočit.
Brouzdejte jimi, vystoupejte po kamenných schodech na některou z vyhlídek, usaďte se v některém z typických čínských altánků a porovnejte, jak celý skalní labyrint vypadá z výšky a jaký je, když jím procházíte. A poseďte pár minut – vždyť co je to oproti 270 miliónům let, během kterých tato krása vznikala…
Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na poznávací zájezd do Číny
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Láká vás daleká Čína? Vydejte se s námi na 12 dní do země, kde je i procházka po ulici zážitkem. Prozkoumáte Peking, projdete se po Čínské zdi, na vlastní oči spatříte terakotovou armádu, podíváte se do Šanghaje, Hongkongu, poplujete po řece Li…
Připravili jsme pro vás atraktivní program s českým průvodcem. V ceně zájezdu jsou veškeré vstupy i obědy a večeře. Prožijte letos dovolenou jinak a vydejte se s námi třeba v září do Číny!
Peking, Velká čínská zeď, hrobky dynastie Ming, terakotová armáda a… cesta po nejvýše položené železnici světa do Lhasy! Vydejte se s ESO travel na unikátní cestu vlakem do Tibetu! Zažijte, jaké to je, když moderní vlak uhání horskými průsmyky Himálaje.
Zajistíme pro vás veškeré transfery, zaplatíme všechny vstupy a postaráme se i o skvělého českého průvodce. Pojeďte s námi a splňte si sen o dobrodružném, ale zároveň pohodlném cestování.
Čtěte dále:
Přečtěte si také o rozmanitosti Nového Zélandu, o legendární Route 66 nebo o nej diamantových dolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán
Anketa
Guilin (Kuej-lin) – město uprostřed pohádkové přírody
Do čtyřsettisícového Guilinu (Kuej-linu) se nejezdí kvůli městu, ani kvůli památkám, ale za přírodou, která toto město v jihovýchodní Číně obklopuje.
Příroda si tady na modelování krajiny dala opravdu záležet a město obklopují vápencové útvary nejroztodivnějších tvarů. Milujete fotografování? Pak byste měli Guilin rozhodně zařadit do itineráře cesty po Číně – zajížďka sem se rozhodně vyplatí.
Město, které leží na západním břehu řeky Li, má opravdu dlouhou historii, jeho ráz je ale spíše moderní. Vyrazit z něj můžete do mnoha a mnoha jeskyní v okolí (část jich je i nasvícena, byť značně kýčovitě), nebo vyrazit na plavbu po řece Li – a tuto variantu jednoznačně doporučujeme. Z řeky jsou vápencové útvary ještě krásnější.