Článek
Nechme pro jednou stranou ty nejobdivuhodnější zázraky, které vytvořila sama příroda, jako je nejvyšší hora, nejhlubší jezero nebo nejdelší řeka. Podívejme se na snahu člověka stvořit něco neobyčejného a na místa, kde se mu to opravdu povedlo.
Nejrozsáhlejší síť metra (USA)
Prvenství v této kategorii drží, jak mnozí očekávají, americký New York. Dopravní skvost má celkem 468 stanic na téměř 30 linkách, 373 km tras, asi šest tisíc nasazovaných vozů a denně převeze až šest miliónů lidí – místních i turistů.
Těžko se to dá představit, tady už nejde jen o dopravu, ale o cestovatelský zážitek. Turisté metro v největším městě Spojených států rádi využívají, protože je zaveze ke všem úchvatným místům, na Manhattanu od Central Parku po Empire State Building.
A další zajímavosti, které se s metrem v New York City pojí? Třeba to, že 40 % tratí vede nad zemí, ale když už se dostanete pod zem, stojí to za to – například ve stanici 191 na lince 1, která je umístěna 60 m pod povrchem země. Často se ale nacházíte přímo pod vozovkou.
Metro spojuje newyorské čtvrti Manhattan, Bronx a Brooklyn, částečně také zasahuje do čtvrti Queens. Najdeme ho dokonce i na Staten Island, na ostrov samotný se ale musíte přeplavit trajektem.
Metro je chytře rozdělené na lokální a expresní linky. Ty druhé slouží pro přepravu na delší vzdálenosti, a soupravy tak zastavují jen v některých stanicích, aby byla doprava rychlejší a plynulejší. Díky tomu se můžete dostat za krásných 20 minut třeba z Central Parku na Manhattanu do Brooklynu.
Kromě toho, že je newyorská Subway nejrozsáhlejší dráhou na světě, patří taky k těm nejstarším. V závěsu za ní je velikostí sítě metro v Londýně nebo v Tokiu.
Další články ze světa:
Nejdelší skleněný chodník (Čína)
Zprávu o dokončení nejdelšího skleněného chodníku na světě, z něhož se díváte přímo do propasti pod sebou, jste pravděpodobně zaznamenali. Stalo se tak v září 2015, ale dodnes se o něm intenzivně hovoří.
Most najdete v Geoparku Pching-ťiang v provincii Chu-nan. Jde o most visutý, který se pyšní délkou 300 m a je položen ve výšce 180 m nad kaňonem. Pro každého, kdo trpí závratí, platí ve výškách jediné pravidlo – nedívat se dolů. Co byste ale ze skleněného mostu měli, kdybyste se pod sebe nepodívali?
Kromě pohledu pod sebe je nutné se připravit i na to, že se most chvěje, i když se technologie snaží o vyrovnávání vibrací. Bát se mostu ale rozhodně nemusíte, i když se tomu jen těžko poroučí. Byl totiž vybudován z tvrzeného skla, které je asi 25x silnější a odolnější než okenní tabule.
V Číně jsou na sklo „zvyklí” | |
---|---|
V Číně nejde o jediný skleněný počin. V národním parku Chuang-šuej se nachází skleněný konzolový most umístěný 300 m nad kaňonem a kolem hory Tchien-men také vede skleněný chodník, ve výšce 1200 m. Na mnoha fotografiích můžete vidět turisty, kteří se intuitivně drží skály. |
Největší vertikální bludiště (Spojené arabské emiráty)
V Dubaji, metropoli Spojených arabských emirátů, stojí Dubai Maze Tower. Jde o věž s 55 patry považovanou za největší vertikální bludiště na světě. Důvodem jsou složité linie balkónů, které na přední i zadní fasádě tvoří jednotlivé hádanky. Takovou práci si s návrhem dal uznávaný designér bludišť Adrian Fisher.
Dubaj je zkrátka město zázraků, které stojí za to vidět.
Nejvyšší věž z lega (Maďarsko)
V maďarské Budapešti vyrostla v květnu 2014 nejvyšší věž z lega, která překonala rekord, jaký dříve držela Jižní Korea. Stavba měřila 34,76 m a její umístění před bazilikou sv. Štěpána bylo ideální pro místní i turisty. Na celém procesu se podíleli dánští konstruktéři a maďarští školáci. Poslední dílek tohoto obra zasadil starosta Budapešti Antal Rogan.
V roce 2012 vztyčili nadšenci v jihokorejském Soulu věž do výšky 31,9 m, následně ji pak odhalili u příležitosti 80. výročí existence dánské firmy, která lego vyrábí. O stavbu se zasloužily i čtyři tisíce dětí a věž byla vytvořena z 500 tisíců kostek.
Nic není definitivní
Vzhledem k tomu, že lidé se budou stále snažit překonávat dosavadní rekordy, určitě se můžeme těšit i na další skvosty a rarity. Nechme se překvapit, které to budou příště.
Inzertní sdělení: Objevte krásu Číny a USA!
Naplánujte si dovolenou, na kterou budete do konce života vzpomínat a nechávat se při tom unášet euforií ze zážitků! Poznejte s námi ta nejobdivuhodnější místa, mezi která patří Velká čínská zeď, Chrám nebes, Terakotová armáda nebo Šanghaj!
Florida a New York v jedné dovolené? Proč ne? Svezte se nejrozsáhlejším metrem na světě, navštivte Manhattan nebo okolí Central Parku a přesuňte se na Floridu, kde si dokonale odpočinete po náročné poznávačce!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:
Naplánujte si dovolenou, na kterou budete do konce života vzpomínat a nechávat se při tom unášet euforií ze zážitků! Poznejte s námi ta nejobdivuhodnější místa, mezi která patří Velká čínská zeď, Chrám nebes, Terakotová armáda nebo Šanghaj!
Florida a New York v jedné dovolené? Proč ne? Svezte se nejrozsáhlejším metrem na světě, navštivte Manhattan nebo okolí Central Parku a přesuňte se na Floridu, kde si dokonale odpočinete po náročné poznávačce!
Čtěte dále:
Seznamte s letošními plážovými hity, podívejte se na nejdelší akvadukt na světě a poznejte neuvěřitelně zbarvené kouty světa. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.
Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán
Anketa
Nejošklivější stavby světa - je mezi nimi i jedna česká
Kromě všech ostatních nej samozřejmě proběhlo i hlasování o nejošklivější stavby planety – žebříček sestavila CNN v roce 2012.
První místo obsadil hotel Rjugjong v Pchjongjangu, vypadající jako skleněná raketa, za ním následuje pětihvězdičkový Hotel Atlantis v Dubaji a palác parlamentu v Bukurešti. Na čtvrté příčce se umístila poněkud nevzhledná Žižkovská věž v Praze.
Po Žižkovské věži se může zápisem do desítky nejošklivějších staveb „pyšnit“ také muzeum EMP v Seattlu, Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji ve Vietnamu, metropolitní katedrála v Liverpoolu, dům komunálních služeb v Portlandu, budova Fang-Jüan v Šen-jangu v Číně a sídlo energetické národní korporace Petrobras v Riu de Janiero.
Žebříček je však jen „inspirační“ a některé stavby by lidé jednohlasně rozhodně nevyhodnotili jako ty nejhorší.