Článek
Většina českých turistů ve své touze za luxusně pohodlným poznáním místo Filipín přeřadí vyhybku na „cestovatelsky ustlané“ Thajsko či Japonsko. My ale dnes půjdeme po stopách kohoutích zápasů a rýže, z které by se na Filipínách mohly při trochu dobré vůle stavět i domy. Místní rýžové plantáže patří k největším na světě.
Filipíny jsou ostrovním státem, který se skládá z úctyhodných 7107 ostrovů na kterých žije skoro 88 milionů obyvatel. Pokud existují banánové republiky, Filipíny se jednoznačně musí zařadit k republikám „sardinkovým". Ostrov je totiž 12. nejlidnatějším státem světa.
Oproti České republice mají naši „pseudosousedi“ výrazně více mladých obyvatel. Jenže pan paradox už se hlásí o slovo. Ač u nás populace naopak stárne, obě země jsou na tom stejně. Ani jedna nemá dostatek obyvatelstva v produktivním věku.
Rudé lucerničky i rýžové opusy
Luzon je nejvýznamnějším ostrovem země, na kterém se nachází i hlavní město Manila. Kousek za ní se ale nachází úkaz, kteří mnozí považují za osmý div světa. Jsou to tak trochu jiné vysuté zahrady a místo bohyni Semiramis jsou zasvěceny bílým malým zrníčkům – rýži. Systémem eroze vody zde místní obyvatelé již dávno vystavěli schodovitý reliéf, který plochu rozděluje do několika terasovitých políček. Nejlépe je celá „rýžová klouzačka“, jenž visí na seznamu Unesca, vidět z městečka Banaue.
Chrám na kolečkách | |
---|---|
Pokud se budete chtít prodrat skrz neprodyšnou filipínskou dopravní síť, buďte originální a použijte jeepney. Jedná se o menší etno-autobus na jehož karosérii z linie křivek vystupuje Ježíš na kříži, biblická motta či ctnostná Madona. Filipíny jsou totiž katolickou zemí, kde náboženství hraje svou roli i na ulici. Kromě extravagantní fasády je totiž i vnitřek autobusu vyzdoben ikonami či relikviemi. Na semaforu tedy vedle nervózních osobáků budete moci vidět i chrámy na kolečkách. |
Angels City je druhým největším městem v zemi a krom toho dokonalou ukázkou toho, jak funguje systém nabídky a poptávky. Za druhé světově války sem přijížděli rozvášnění američtí vojáci a hledali zde dívky, s kterými by „zapomněli“ na armádní galeje. Děvčata se velice rychle přizpůsobila a z města se brzy stalo hnízdo prostitutek a pasáků, což trvá v určité míře dodnes. Město je plné barů, nevěstinců, ale také obchodních středisek, kde nabízejí i méně „kontaktní“ druh „zboží“.
Manila mezi USA a Španělskem
Hlavním městem republiky je Manila, která patří se svými dvanácti miliony obyvatel k největším jihoasijským aglomeracím. Panuje zde líbezný chaos, kdy vám např. policista s úsměvem kyne ať jdete na ulici na červenou. Filipínci jsou totiž velice flegmatickým a milým národem.
Jejich mentalita je notně podobná dávným španělským praotcům, kteří v 16. století Filipíny kolonizovali. Mezikulturní vliv pak podtrhuje i architektonický kolorit města, ve kterém se snoubí španělská ornamentálnost s americkou pragmatikou a asijským mysticismem.
Až přejdete křižovatku (klidně i na zelenou) zamiřte do starého centra. Ocitnete se tak trochu „Uvnitř zdi“. Tak zní totiž překlad nejstaršího mantilského náměstí Intramuros, jenž bývalo, celkem očekávaně, lemováno vysokou zdí. V 16. století ji zde postavili španělští kolonizátoři a ve stylu středověkého „ohrádkářství“ se tak bránili před ostatními expanzivními národy. Z Manily v tu dobu začalo růst renesanční město ale tuto tvář definitivně ztratilo po bombových útocích druhé světové války.
S talíři jak s kacíři | |
---|---|
Filipínská kuchyně patří k těm, kde si jazyk nebudete muset obvazovat chladivou bandáží.Většina pokrmů ubírá plynu na pikantnosti a spíše si hraje s jednoduchými jídelními postupy. K tradičním pokrmům patří např. Halo Halo, které tvoří ovoce, mléko, zmrzlina a sladkosti. Originální jsou i koláče s kokosovou duživou či rýžové muffiny Puto. Zaraženi ale budete i když si dáte obyčejnou slepici. Místo talíře vám totiž v lepších restauracích přinesou jídlo na banánovém listu. |
Největším majstrštykem čtvrti je kostel sv. Augustina ze 17. století, který přečkal všechna bojová martýria a tak dodává jinak moderní Mantile nádech historie. O kousek dál se nachází nejfrekventovanější meeting point zdejších obyvatel. Je jím 58hektarový Risal park, pojmenovaný po největším filipínském hrdinovi, jenž dovedl zemi k svobodě.
Park se řadí k největším v JV Asii. Mezi čínským, japonským a orchidejovým kouskem zahrady se nachází i maketa ostrova u které se každý večer koná představení prezentující popravu i těžký revoluční život národního hrdiny Risala.
FOTO: ESO travel
Manila je ale hlavně charakteristická také slumovou zástavbou. Bída Manily je pak na druhé straně kompenzována pompézními americkými vilami ve čtvrti Makati. Zde sídlí všechny celebrity, podniky i další lidé, jenž nemají hluboko do kapsy. Vysokánské mrakodrapy jenom podtrhují vliv amerikanismu, který je v zemi stále patrný již od dob kolonizace. Spojení s USA připomíná i hřbitov amerických vojáků z druhé světové války s tisíci kříži. Procházku Manilou můžete zakončit návštěvou nejmenší sopky na světě na JV města.
Co říci závěrem? Filipíny nepatří k zemím, kde fungují běžná pravidla poctivého turisty. Je to země divoká a tak trochu postavená v mnohém na hlavu. Nečekejte zde ráj na zemi, ale připravte se na eskapádu netradičního mecheche v zemi katolíků, drsných kohoutů či rýžových fontán.
Čtěte dále:
Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Mauritiu, Kambodži, Jižní Koreji, Cayo Largo, Martiniku nebo Peru a Ekvádoru. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.
Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Filipíny
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku a další exotické země vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Filipíny:
Zájezd zvláště vhodný pro milovníky přírody. Rafting k vodopádu, návštěva nejmalebnějších rýžových teras na světě a divoká horská krajina se nezapomíná.
Podívejte se do destinace, kde místní písky visí na žebříčku TOP 10 nejkrásnějších pláží světa.
Anketa
Kohoutí zápasy – filipínská klasika
FOTO: ESO travel
Na Filipínách lze nalézt hned několik zoologických perliček. Na obloze můžeme zachytit „opicožravého“ orla Pithecophaga s rozpětím křídel až 3 metry. Pod hladinou se zase schovává nejmenší rybička na světě (Pandaka Pygmea) měřící pouhých 9 mm. Zvláštní postavení pak mají na Filipínách i gekoni. K největším frajerům Filipín ale jednoznačně patří kohouti, kteří jsou speciálně šlechtěni na bojová utkání. Nejedná se tedy o žádný amaterismus. Kohoutí zápasy zde mají velikou tradici a konají se v luxusních sportovních halách.
Kohouti zde proto patří do jedné z nejlépe placených skupin. Během meetingu totiž porota uděluje speciální cenu v hodnotě 50 000 Kč tomu kohoutovi, který položí svého soka co nejrychleji na lopatky. Rekord zatím stojí na 6 vteřinách. Kohouti jsou zkrátka zlatý důl. Říká se dokonce (zjevně zvláště cizím návštěvníkům), že při požáru domu se z něho jako první vynese úspěšný kohout, který vítězí, a pak teprve manželka a děti.