Článek
Ta nejpůsobivější místa Nagasaki leží velmi blízko u sebe, každý si je tedy může projít a objevit během jediného dne. I proto patří k zastávkám obřích zaoceánských lodí s obchodními centry, fitcentry, kinosály a bazény.
Neuvěřitelné osudy obyčejných lidí představuje muzeum atomové bomby
S japonským velkoměstem Nagasaki si svět spojuje především 9. září 1945, kdy na město dopadla atomová bomba „tlouštík“, jak se jí podle tvaru říkalo (v porovnání s hirošimským „malým chlapcem“ byla delší, dvakrát širší a o 200 kg těžší). Muzeum, které o této době vypovídá, návštěvníky přímo „chytne za srdce“. Přesně tak se na cestovatelském webu TripAdvisor vyjadřují ti, kdo do něj vstoupili.
Pocity, které mezi zdmi muzea návštěvníci mají, jsou ohromně silné. Příběhy lidí, kteří ve městě žili, nebo hodiny, které se zastavily v osudový moment, působí na každého. Exponáty ale představují i něco pozitivního. Ukazují, jak se poměrně rychle podařilo z Nagasaki učinit opět prosperující město. Vstřebat zážitky z této expozice pak lidé chodí do vedlejšího Mírového parku.
Prominentní adresa v luxusních zahradách
Mírový park je oáza klidu sousedící s Muzeem atomové bomby. Stojí v něm monumentální socha Míru, nejznámější symbol půlmiliónového města. Její levá ruka s otevřenou dlaní symbolizuje mír, pravá k nebi ukazující upozorňuje na nebezpečí, které může přijít, nebudeme-li ctít mír.
Ani ne šest kilometrů na jih od Mírového parku je Glover Dori – úžasná zahrada přímo u mořského břehu, uprostřed níž mívali své luxusní rezidence dobře situovaní lidé nejaponského původu.
Vedle Glover Dori zdobí Nagasaki i další místo, které zvelebili cizinci – překrásný ostrůvek Dedžima. Obchodní stanici tu měla nizozemská Východoindická společnost. Více než 200 let bylo Nagasaki jediným místem, na němž měli Evropané povoleno obchodovat s Japonskem. Aby se místní uchránili před vlivem cizinců, měli zakázáno na Dedžimu vstupovat. Tedy až na obchodníky, žebravé mnichy a gejši. Historie Nagasaki je fascinující a máme štěstí, že se místa jako Glover Dori podařilo zachovat.
Přečtěte si také o jiných místech:
Všechny krásy Nagasaki na jednom místě
Jelikož jsou nejoblíbenější místa Nagasaki velmi blízko u sebe, z vrcholku hory Inasa (Inasayama) je uvidíte všechny. Je z ní úchvatný výhled na zátoku zařezávající se až do centra města i na muzeum a Mírový park. Výšku hory v češtině ovšem Japonce asi nenaučíte, protože měří 333 metry.
Inzertní sdělení: Vyplujte za úžasnými zážitky
Poznejte nejkrásnější místa jižního Japonska na plavbě s českým delegátem. První dny objevíte vyhlášenou kuchyni přístavu Kóbe, která je založena na špičkovém hovězím z místních chovů. Nadchne vás unikátní architektura historických center měst, podíváte se i do Nagasaki a poznáte silné příběhy jeho obyvatel. Vydejte se s námi na dvoutýdenní cestu Japonskem!
Čtěte dále:
Otestujte si, jak dobře znáte významné stavby Asie, objevte pět nejúžasnějších míst USA a nahlédněte do nádherného Petrohradu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Himedži – nejslavnější japonský hrad
Vysoké kamenné hradby, tlusté zdi, padací most… tak vypadá hradní klasika v českém podání. Jak ale vypadá japonský středověký hrad? Úplně jinak! Ten nejslavnější - sněhobílý hrad Himedži – je postaven ze dřeva, tlusté zdi u něj supluje obranné bludiště a namísto hladomorny tady měli místnost pro rituální sebevraždy. A vzhled? Krásný, téměř zámecký.
Himedži v době svého vzniku předběhl dobu. Byť byl z velké části vystavěný ze dřeva, jeho obranné prvky už dopředu počítaly s použitím palných zbraní, jež byly v době jeho vzniku teprve na začátku své historie. K obraně sloužila i takzvaná licí okna – se speciálními lomenými skluzavkami, kterými mohli obránci posílat na hlavy nepřátel kamení, ale třeba i vařící olej.