Článek
Lidový svátek Halloween, jenž každoročně připadá na 31. října, je keltské dědictví. Pochází ze svátku samhain, jenž má kořeny ve Velké Británii, Skotsku, Irsku a severní Francii. Konal se vždy poslední říjnový den těsně před svátkem Všech svatých.
Festival oslavoval sklizeň a konec léta. Znamenal ale také konec starého roku a začátek nového. Keltové věřili, že právě v tento den je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Lidé při oslavách nejen zaháněli všechny zlé duchy, ale především vítali duchy svých předků, kteří se vraceli „z druhého břehu“.
Typickými halloweenskými barvami jsou oranžová a černá. Oranžová značí podzim a černá temnotu, tajemství a smrt. Svátek je doprovázen typickými symboly, jako jsou strašidelné kostýmy, vyřezávané dýně, kostlivci, čarodějnice, ohně, úplněk, netopýři nebo duchové. Evropa je plná mystických míst a duchařských historek. Objevovat je můžete v čase podmanivé mlhy, která jim dodává tajemný nádech, ale klidně i po celý rok.
Hrad jako z duchařských příběhů. Za mlhy z jeho atmosféry až mrazí
Nejstrašidelnější město Evropy
Kde jinde oslavit Halloween než v anglickém Yorku, nejstrašidelnějším městě Evropy. Jeho historie je protkaná krví, mučením a všemožnými přízraky. Jen ve starověkých hradbách prý žije přes pět set duchů. Těm je tu věnovaný i samostatný obchod York Ghost Merchants.
Jestli máte pro strach uděláno a chcete se s nimi seznámit blíže, vydejte se v noci na výpravu. Nasedněte do speciálního autobusu duchů, který vás proveze po klíčových zastávkách, jako jsou Cliffordova věž nebo hrob nechvalně proslulého vraha Dicka Turpina.
Za nejstrašidelnější hospodu v Yorku je považován hostinec The Golden Fleece, který tu funguje už od roku 1503. Tenhle lokál pronásleduje nejméně patnáct přízraků. Nejvíce ze všech si prý ale vyskakuje duch Anne Peckettové, která byla obviněna ze šílenství a následně oběšena za vraždu svého manžela, někdejšího starosty města, který ji prý nemilosrdně bil.
Světové město magie
Italský Turín mnozí považují za jedno z nejvíce esoterických měst v Evropě. Prý se tu potkává černá magie s bílou. Jen pro vysvětlení, trojúhelník bílé magie tvoří Praha, Lyon a právě Turín. Trojúhelník černé magie pak San Francisco, Londýn a opět kolébka automobilů Fiat.
Město pod alpskými vrcholky má evidentně ve světě magie velký význam. Svědčí o tom i sochy, které jsou zasvěcené oběma přístupům. Jsou to jezdecké sochy Castora a Polluxe na straně dobra a okřídlená bytost na památníku Caduti del Frejus na straně zla, přičemž každá má na hlavě pentagram.
Na náměstí Piazza Statuto, kde zapadá slunce a začíná tma, bývali ukřižováni odsouzení, pohřbíváni mrtví a v pozdějších dějinách zde došlo k masakru. Je považováno za vrchol černého trojúhelníku a bránu do pekla. Přesně na tomto místě stojí obelisk. Zajímavá je i skutečnost, že tu prý největší mystik všech dob Nostradamus vyléčil z neplodnosti manželku savojského vévody Markétu z Valois.
Mystická stezka s ďáblem v zádech
Když se Bůh s ďáblem domlouvali na rozdělení území, ďábel mohl získat pohoří Harz ve středním Německu. Stačilo splnit jednoduchý úkol. Postavit kolem pohoří zeď za jedinou noc, než zakokrhá kohout. Naštěstí se mu to nepodařilo dokončit, ale fragmenty jeho práce jsou tu patrné dodnes.
Harzská vysočina je stále ponořená do pohanských tradic a atmosféry honů na čarodějnice. Stačí si projít Ďáblovu stezku či Stezku čarodějnic. Ďáblova stezka je inspirována mistrovským Goethovým dílem Faust. Projdete krásné údolí Elend, pokračovat budete strmými cestami až na nejvyšší vrchol Brocken, sestoupíte do mystického údolí Eckertal a přijdete do lázeňského města Bad Harzburg. Cesta vám zabere dva dny.
Chcete-li si opravdu užít čarodějnické šílenství, samostatně si projděte městečka Quedlinburg, Thale, Timmenrode či Goslar. Většina z hrázděných domů má ve svých trámech vytesaný hexagram a kříž, které mají udržet čarodějnice a zlé síly na uzdě.
Běh Krampusů je pro silné povahy
Chcete-li si užít opravdu ďábelský podvečer, vydejte se do Rakouska nebo do Německa. Tady je tradice temných pekelných postav opravdu silná. Nejznámější z nich jsou Knecht Ruprecht a Krampus. Oba poznáte snadno. Tajemný chlupatý tvor je napůl démon a napůl koza s ďábelskými rohy a monstrózním vyplazeným jazykem.
Největší průvod se tradičně koná ve městě Grobming. Letos se uskuteční už 30. listopadu od 18 hodin. Na ďábelské bestie si dejte pozor také 8. prosince na vánočním trhu Christkindlmarkt v Mnichově od 15 hodin. Pět set let stará tradice běh Krampusů vyžene na náměstí tři sta maskovaných čertů, kteří budou provázet svatého Mikuláše.
Ve čtvrtek 5. prosince se můžete hezky vyděsit i v Salzburgu. Tady akce začíná v 18:30 hodin a koná se v celém Starém městě. Do ďábelského víru vás pozve ohlušující zvuk kravských zvonů.