Článek
Jedním z největších taháků pro děti i dospělé je Djerba Explore Park, kde můžete – mimo jiné – obdivovat čtyři stovky krokodýlů. Pokud vám tento predátor nahání hrůzu, tady se ho bát nemusíte. Zkušení zaměstnanci zdejší – největší středozemní – farmy mají všechny svoje „mazlíčky“, z nichž většina měří kolem čtyř metrů, pod kontrolou. Jednak krokodýlům každé odpoledne zajišťují dostatečný přísun potravy, aby se jim nesbíhaly sliny na zástupy přihlížejících turistů, a jednak zde panují přísná bezpečnostní opatření. Při troše štěstí na vlastní oči uvidíte i to, jak se krokodýli líhnou z vajec. Do Djerba Explore Parku, který se nalézá ve východní části ostrova Djerba, byla tato zvířata dovezena z Madagaskaru. Kromě krokodýlí farmy je součástí areálu také vesnička s obchůdky, kavárnami a restauracemi a muzeum Lalla Hadria. V parku najdeme i skanzen řemesel Djerba Heritage, jenž turistům názorně prezentuje typické djerbské obydlí, starý mlýn na olivy, ruční tkaní či výrobu keramiky.
La Ghriba působí nenápadným dojmem
Milovníci památek si přijdou na své zejména během prohlídky synagogy La Ghriba v židovské obci Er Riadh (dříve Hara Sghira) v centrální části ostrova. Pochází z první čtvrtiny 20. století, dříve tu stála budova ze 6. století. Ačkoliv zvenčí působí poměrně skromně a nepříliš nápadně, její interiér je bohatě zdobený. Od ostatních synagog na Djerbě se La Ghriba liší především tím, že zahrnuje dvě kryté haly. Během návštěvy je zapotřebí mít zahalená ramena a kolena, kombinace šortky a tílko je doslova nežádoucí. Mimochodem – tuniské ministerstvo kultury letos v květnu oznámilo, že hodlá zažádat o zařazení tohoto poutního židovského místa na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vydáte-li se do sedm kilometrů vzdáleného města Houmt Souk, mimochodem největšího na ostrově, naskytne se vám spousta nákupních možností – od keramiky přes koření až po oblečení. Lačníte-li po historických či architektonicky pozoruhodných stavbách, strádat nebudete ani tady. K těm nejznámějším patří mešity Jemaa El Ghorba, Jemaa Ettrouk (Turecká mešita) a Sidi Brahim El Jemni. Majestátním dojmem působí nepřehlédnutelná španělská pevnost Borj El Kebir z roku 1432.
Její minulost je potřísněná krví – v roce 1560 se zde odehrála brutální scéna. Piráti pod vedením tureckého vůdce Draguta porazili španělskou armádu a na příkaz svého vůdce popravili šest tisíc mužů. Jejich lebky byly naskládány na velkou hromadu nedaleko pevnosti, jednalo se o výstrahu pro všechny, kteří měli tendenci vzepřít se Dragutovi. Téměř 11metrová pyramida z lidských lebek stála na tomto místě až do roku 1848, kdy byla rozebrána a ostatky byly uloženy na hřbitově.
V Guellale otestujete hrnčířský kruh
Jestliže se ocitnete na jihozápadě ostrova Djerba a budete mít chuť si lehce rozšířit obzory, zajděte do muzea Guellala. Dozvíte se tam řadu zajímavostí na téma „národní zvyky a tradice“, spatříte spoustu exponátů.
Co se týče stejnojmenné vesnice, na jejímž severním okraji se muzeum nachází, upoutá vás množství prodejen s hliněnými výrobky. Mnohé jsou vybaveny primitivním hrnčířským kruhem, kde si zájemci mohou vlastnoručně něco vykroužit. Přirozeně pod podmínkou, že si v krámku něco zakoupí. Suvenýr odsud má bezesporu punc jedinečnosti už jen proto, že zdejší hrnčířské dílny jsou světově proslulé. Toto řemeslo má v Guellale nesmírně dlouhou tradici, údajně až čtyři tisíce let...
Inzertní sdělení:
Využijte některý z tipů CK Blue Style nebo vybírejte z nabíkdy Last Minute na www.blue-style.cz