Článek
Napoleon strávil na Elbě téměř 10 měsíců, než se mu 26. února 1815 podařilo ostrov opustit, aby se po třech týdnech plavby vylodil s tisícovou armádou na jihu Francie. Odtamtud pak pokračoval ve slavném tažení na Paříž. Po cestě získal na svoji stranu tisíce dalších vojáků i civilistů.
Takzvané stodenní císařství trvající od března do června téhož roku bylo však poslední ozvěnou Napoleonova úspěchu a vlivu. Po porážce u Waterloo v červnu 1815 byl odvezen na ostrov Svatá Helena, kde v ústraní zemřel v květnu 1821. Ostrov spadá pod Britské zámořské území. I v současnosti patří tyto končiny k osamělým a klidným krajinám s chladným půvabem skalnatého pobřeží.
Aktivní turisté si ji zamilují
Slunná Elba je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem náležícím Itálii. Pro Elbu je typický skalnatý terén s útesy a kamenná městečka, jako je například stařičké Portoferraio — přístav a největší město ostrova založené v půlce 16. století. Skupinky turistů tam kličkují úzkými uličkami. Prohlédnout si mohou mimo jiné i někdejší Napoleonovo sídlo.
Přístavem je také Porto Azzuro. Toto město je turisticky atraktivní díky své pevnosti, v níž byli vězněni nejnebezpečnější italští kriminálníci.
Kdo má oblibu ve vínech, možná ochutnal i nějaké z Elby, kde jsou rozlehlé vinice. Čistá voda zaručuje skvělé podmínky pro potápění. Populární jsou také výlety na mořském kajaku, pěší i cyklovýlety.
Zhruba 150 kilometrů dlouhé pobřeží nabízí písčité, oblázkové i skalnaté pláže. Ostrov je oblíbenou destinací zejména pro rodinnou nebo sportovní dovolenou.