Článek
Do původní hrobky, která je nedaleko své kopie, bude podle agentury AP vstup stále možný, ale za vyšší vstupné. Zatímco do repliky návštěvníci zaplatí za vstupenku v přepočtu 140 korun, originál budou moci spatřit za dvojnásobek.
Tutanchamonova hrobka je stará 3000 let a patří k 63 známým hrobům v Údolí králů. Je první ze vzácných památek egyptské historie, jíž se takto egyptské úřady rozhodly prodloužit životnost. Vzhledem k vysoké návštěvnosti je mnoho památek ohroženo velkým provozem. Pokusy o restaurování míst a jejich zajištění pro davy návštěvníků jsou často problematické.
„Originální hrob byl sice vyzdoben na věčnost, ale nepočítalo se s tím, že do něj budou proudit davy návštěvníků," řekl Adam Lowe, který je ředitelem madridské nadace Factum Arte, jež se na vytvoření repliky podílela. „Mým snem je, aby vydržela 3000 let," řekl Lowe o kopii.
Vzniknou i další kopie
Do nově otevřené hrobky budou smět turisté po třicetičlenných skupinách. V prostoru před pohřební komorou jsou rozvěšeny fotografie popisující objevení hrobu a pokladů v něm. V roce 1922 se to podařilo Britovi Howardovi Carterovi.
Po Tutanchamonově hrobce mají následovat repliky posledního místa odpočinku dalších slavných panovníků Starého Egypta — například faraóna Sethiho nebo královny Nefertari, což byli oba vládci 19. dynastie.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Kritici upozorňují, že lidé do Egypta nejezdí kvůli kopiím, které mohou vzniknout kdekoli na světě, ale právě kvůli originálům. Zastánci však trvají na tom, že je původní památku třeba chránit.