Článek
„Myšlenka otevření hornické expozice vznikla poprvé asi před dvanácti lety, ale tehdy nebyly k dispozici žádné prostory a myšlence nebylo nakloněné ani tehdejší vedení města,“ uvedl předseda spolku Jiří Papež, který pracoval nejdříve jako zámečník a pak jako řidič v hnědouhelném dole Družba.
Nakonec se spolek dohodl se současným vedením Sokolovské uhelné (SU), která těžbu uhlí na Sokolovsku provádí. K vytvoření malého muzea posloužilo přízemí objektu bývalého vedení lomu Družba v Novém Sedle. Vlastník budovu zrekonstruoval a spolek vybavil zařízením, a především vystavenými exponáty.
„Začali jsme s přípravami expozice až v červenci, protože se rekonstrukce trochu protáhla, a proto muzeum otevíráme až na začátku října,“ konstatoval předseda spolku.
V Horním Slavkově vybudují nové muzeum, které se zaměří na hornictví
Přes zimu neočekávají příliš velký zájem veřejnosti, takže chystají otevírací dobu uzpůsobit skutečné poptávce. „Pravidelně bude otevřeno zřejmě v úterý a pak po telefonické dohodě,“ konstatoval Papež s tím, že spolek nevybírá vstupné, ale nabízí návštěvníkům kasičku, kam mohou směrovat dobrovolné příspěvky na provoz.
A jaké exponáty budou moci návštěvníci muzea obdivovat? „V první řadě ukázky toho, co horníci nosili, tedy od uniforem přes přilby, ale i svítilny,“ prozradil předseda spolku. „No a pak to, s čím v dolech pracovali, tedy kopáče, krumpáče, a to i ve starodávném provedení. Máme tady také ukázku z hlubinné těžby, tedy konkrétně sušení prádla na řetízku, kterým se vytahovalo oblečení ke stropu, kde je větší teplo a lépe tam vše oschne,“ dodal Papež.
Z uranových dolů, ve kterých dřeli a umírali vězni, se stává muzeum. Připomíná jejich osudy
Nechybí ani velkoformátová trojrozměrná fotografie z prostředí hlubinného dolu, ze štoly, s kolejnicemi a vozíkem. „Máme tu v expozici i důlní telefon z Ostravy, z jejich hlubiny, který jsme dostali. Ale i různé vysílačky či důlní vrátek. A další věci, které byly nalezeny při těžbě,“ připojila se manželka předsedy Ivana Papežová, která je členkou spolkového výboru. „Třeba nejrůznější minerály nebo dvacet milionů let starý zkamenělý strom,“ poznamenala s tím, že návštěvníci muzea mají také možnost se seznámit s celou řadou publikací o hornictví, a dokonce se do nich přímo na místě začíst v čítárně.
Pochod za zvuku kapely
Na slavnostní otevření muzea hornictví má v sobotu 5. října na druhou hodinu odpoledne přijet do Nového Sedla více než deset spřátelených hornických spolků z Česka a Slovenska. „Z různých společných akcí po republice máme exponáty, kterými jsme byli od nich v minulosti obdarování,“ uvedla členka výboru.
Přímo při slavnostním otevření má být několik bývalých horníků vyznamenáno. Plánovaný je společný pochod v hornických uniformách ke kulturnímu domu Meteor ulicemi města. Přímo vedle muzea bude hrát od tří hodin hornická kapela Barbora. K dispozici bude možnost občerstvení pro veřejnost. Muzeum disponuje i spoustou historických fotografií, které budou promítány projektorem.
Velký zájem o muzeum mají nejenom místní školy. „Děláme to hlavně z toho důvodu, aby hornictví nezaniklo, přestože těžba v dolech končí,“ vysvětlila Papežová. „Je zapotřebí, aby lidé věděli, jaká byla historie. Aby věděli, co znamená slovo horník, co ten horník dělal. Jakou těžkou práci měli naši dědové a pradědové. Aby děti věděly, co je uhlí, co se z něho vyrábí a tak dál. Byla by škoda, kdyby tohle všechno zaniklo,“ uzavřela Papežová.