Článek
A právě tam by se mělo začít valečské pivo opětovně vařit. Díky dvěma nadšencům, původně studentům hudební vědy na Filozofické fakultě Karlovy univerzity (UK) v Praze, kteří si pivo už tam zamilovali. Nyní duo Vojtěch Vasko a Jiří Bauer funguje s valečským pivem jako takzvaný létající pivovar. To znamená, že druhý z jmenovaných jej vaří ve spřízněném pivovaru.
Původní budova neexistuje
„Naši dobří kamarádi koupili před lety objekt bývalé spilky ve Valči,“ popisoval Vasko začátky svých plánů na Karlovarsku. „A protože jsme se již na škole shodli s Jiřím, že bychom mohli založit pivovar, tak oni nám říkali - pojďte do Valče, my jsme tam pivovar koupili,“ pokračoval milovník piva. Původní hlavní pivovarská budova stála v barokní obci na Karlovarsku mezi spilkou a konírnou. Právě ve druhém z jmenovaném objektů má ve Valči pivovar nově fungovat.
Oba mladí muži nechtějí slibovat nemožné. „Myslím, že do roka a půl bychom tu mohli začít vařit pivo,“ konstatoval druhý z někdejších studentů hudební vědy Bauer. „Myšlenka založení pivovaru vznikla před zhruba třemi roky, ale již před tím jsme do Valče pravidelně jezdili,“ pokračoval.
Pivovar Holba otevřel zrenovované muzeum
Bauer je ten, který se šel po studiu na UK učit vařit pivo na Podskalskou střední školu. Vaří dodnes. Začínal jako podsládek v pivovaru Továrna ve Slaném a po absolvování pětiletého studia se stal sládkem pivovaru Sibeeria. Odtud jsou i první várky valečského propagačního piva. Každá z nich měla svůj vlastní název, například patnáctistupňová IPA Štola nebo voňavá desítka Maringotka.
Základem jsou ležáky
Základem sortimentu českého pivovaru jsou vždy ležáky. „Proto se lze těšit na desítku a dvanáctku, které budou chutnat přesně tak, jak by je uvařil Josef Groll roku 1842, kdyby si ho místo Plzně povolala Valeč,“ uvedl s nadsázkou sládek s tím, že chybět nebudou ani nejmodernější silná piva nebo třeba piva kyselá.
„Náš progresivní sládek Jiří tedy bude moci ukázat všechny odstíny svého umu a schopnost experimentovat,“ komentoval Vasko. „Střídmost a vyhledávání místních surovin je základem naší filozofie,“ dodal Bauer.
Propagační várky umožňují mladým mužům střádat finance na pořízení technologií pro vaření piva. Distribuují je zatím v Praze a v Karlových Varech, ale také jezdí s miniaturní maringotkou po různých kulturních a společenských akcích, kde se vlastnoručně vyrobené neobvyklé vozítko proměňuje v pojízdný výčep.
Valeč láká turisty
Valeč v Čechách je turisticky atraktivní městečko, které nabízí řadu barokních památek, včetně obnoveného zámku a jeho rozsáhlého parku. V nedávné době tam byl zrekonstruován Teatron a práce stále probíhají na obnově barokního skleníku. Ve Valči je ale mimo jiné také palírna, která využívá hojně ovoce ze sadů v okolí.