Článek
Vasariho koridor byl soukromou chodbou, díky níž se členové dynastie Medicejů mohli nepozorovaně pohybovat po městě. Průchod dlouhý 750 metrů spojuje několik významných florentských staveb, a to někdejší správní centrum Palazzo Vecchio, galerii Uffizi a rezidenci rodu Palazzo Pitti.
Právě hlavní úsek spojující uměleckou galerii Uffizi a zahrady Boboli před Palazzo Pitti se v pátek otevřel veřejnosti, která má tak vůbec poprvé v historii možnost si chodbu projít. Informuje o tom server CNN. Jelikož je prohlídka koridoru placená, mohou si návštěvníci vychutnat výhledy na město bez davů, které se běžně pohybují po florentských ulicích.
Vstupenka vyjde na 20 eur (zhruba 500 korun), na procházku chodbou se vyráží ve skupinách o 25 lidech. Zakoupit lze také lístek, který kombinuje vstup do galerie Uffizi i koridoru, ten stojí 42 eur (přes 1000 korun).
Florencie pokračuje v tažení proti turistům. Chystá další zákazy
Město uvnitř města
Patrně nejlákavější částí Vasariho koridoru je pasáž vedoucí v horní části Ponte Vecchio, kde si mohou návštěvníci vychutnat výhledy na Florencii z nové perspektivy. Okna do této části kdysi přidal fašistický diktátor Benito Mussolini, jenž tudy prováděl nacistického vůdce Adolfa Hitlera, píše CNN.
„Pro západní svět to bylo mytické místo, v minulosti bylo otevřeno jen několika lidem,“ uvedl pro CNN šéf galerie Uffizi Simone Verde. Doplnil, že Vasariho koridor byl jakýmsi městem uvnitř města a že dokazuje, jak důležitou součástí politiky byla za Medicejů kultura. „Kulturní aspekt vládnutí byl v renesanci něčím novým. Kultura, která zde vznikla, byla motorem pro všechny šlechtické dvory v moderní Evropě,“ zkonstatoval Verde.
V minulosti byl Vasariho koridor vyzdoben více než tisícovkou děl, dnes jsou zdi holé, což je původní podobě z 16. století věrnější. Verde ovšem naznačil, že by se obrazy mohly do chodby později vrátit.
Chodba je pojmenovaná po jejím tvůrci Giorgiovi Vasarim, který ji navrhnul v roce 1565. Postavit utajovanou pasáž trvalo pouhých pět měsíců.