Článek
Drábské světničky byly vybudovány na izolovaných pískovcových blocích o výšce zhruba 15 metrů. Jejich dominantou byla mohutná věž chránící vstup na padacím mostě.
„Původně se jednalo o obranné hrady, které chránily stezky. Později se zde začala vyskytovat i husitská vojska, která zimovala u blízkého hradu Valečov. V jedné ze zdejších místností je pozůstatek oltáře se znakem kalichu,“ říká Jan Mertlík, bývalý pracovník Správy CHKO Český ráj.
Právě tesaný oltář je zdejším nejvýznamnějším objektem, objeven byl v roce 1921. Ale v současnosti už na něm kvůli turistickému ruchu mnoho vidět není.
Osídlení se datuje do 13. století
Mezi jednotlivými pískovcovými bloky vedou žebříky a mosty, aby se návštěvníci dostali do všech koutů. A zdejší výhled skutečně stojí za to, při dobré viditelnosti lze dohlédnout na hrad Bezděz, vrchol Ralska nebo také Ještěd. „Je vidět i komín mladoboleslavské Škodovky, to je takový výborný orientační bod,“ tvrdí Mertlík.
Podle nálezů bylo okolí Drábských světniček osídleno už ve 13. století, hrad byl založen až o dvě století později. Do skalních bloků bylo vytesáno zhruba 30 místností, které sloužily jako zásobárny. Husité obývali hrad kolem roku 1430, po bitvě u Lipan ho opustili.
O stovky let později za doby 2. světové války obývali skály partyzáni z řad horolezců. Model původních Drábských světniček lze spatřit v muzeu v Mnichově Hradišti.