Článek
Lisabon v posledních letech nabyl na značné popularitě. Etabloval se jako relativně levná destinace plná malebných zákoutí. O oblibu se postarala také místní sladká dobrota zvaná pastel de nata, tedy košíčky se žloutkovým krémem.
V srpnu také padl rekord v počtu přenocování a obyvatelům už pomalu dochází trpělivost, informuje server CNN. V září se konaly protesty a začaly se podepisovat petice volající po omezení krátkodobých pronájmů na platformách typu Airbnb.
Museli odejít z města
Občanská iniciativa MRH, jež za aktivitami stojí, požaduje, aby bylo v Lisabonu zrušeno na 20 tisíc jednotek turistického ubytování v rezidenčních domech. To by prý mohlo pomoci místním s hledáním cenově přijatelného bydlení.
Řecko pokračuje v tažení proti masovému cestovnímu ruchu. Omezí krátkodobé pronájmy
„Proměna domů v prázdninové pronájmy vedla k vystěhování rezidentů z řady městských částí,“ uvedla za MRH Luísa Freitasová. Místní proto požadují, aby se uspořádalo referendum, během nějž by se mohla otázka krátkodobých pronájmů vyřešit.
Kromě obyvatelů Lisabonu podepsalo příslušnou petici i 4400 přespolních, jde však o někdejší rezidenty portugalské metropole, kteří se kvůli cenám museli odstěhovat za město. „Jejich hlasy jsou stejně důležité,“ tvrdí Freitasová.
Množství podpisů podle CNN znamená, že radní musejí chtě nechtě referendum prodiskutovat. Zda se ale opravdu uskuteční, není v tuto chvíli jisté.
S krátkodobými pronájmy se rozhodla zatočit také Barcelona, která v létě oznámila, že je od roku 2028 zcela zakáže. Loni jejich vznik v historickém centru zakázala také Florencie, kde se jen v jádru nachází odhadem osm tisíc jednotek pro turistická ubytování.