Článek
Schönbrunn je jednou z nejnavštěvovanějších dominant Vídně, aktuálně v zahradách ani v samotném paláci ovšem návaly nejsou. „Jsme na zhruba 30 procentech obvyklé kapacity. Vracejí se k nám hosté zejména z Německa, Maďarska, Slovenska, ale také z Itálie nebo Švýcarska,“ uvedl za správu památky Florian Felder. Vysvětlil, že však chybějí klasické skupiny ze zámoří, zejména z Asie a Severní Ameriky.
„Samozřejmě tu máme i více Rakušanů, protože letos do zahraničí cestují méně, než je obvyklé,“ doplnil Felder, který je zodpovědný za strategii a rozvoj komplexu. Podle něj byl během nucené dvouměsíční pauzy alespoň prostor na údržbu. „Karanténa byla docela výhodou, renovace jsou jednodušší, když kolem nemáte žádné lidi. A palác musí zůstat ve formě,“ uvedl.
Významný i pro zachovalost
Než se počty turistů vrátí do běžného stavu, může to podle Feldera trvat i více než rok. Historie a význam Schönbrunnu ale zcela jistě sehrají svou roli a lidé památku opět zaplní.
„Schönbrunn je stoprocentně autentický. Vše, co tu vidíte, je původní –výzdoba v pokojích, nábytek je stejný, jako byl před 200 nebo 300 lety, a je ve skvělém stavu. V kombinaci s parkem a zahradami jde jednoduše o unikát,“ vyzdvihuje Felder přednosti vídeňské dominanty.
Schönbrunn byl vybudován v polovině 18. století na místě původního loveckého zámečku. Sjížděli se na něj nejurozenější i nejmocnější lidé své doby, palác tehdy konkuroval i francouzskému Versailles. Je zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.