Článek
„Na bitevním poli bude asi 1200 účastníků, tedy vojáků v dobových uniformách z patnácti zemí světa, včetně více než sedmdesáti koní a patnácti děl. Akce není oslavou války či bitvy, ale připomenutím historické události, která byla významná pro celou Evropu,“ řekl Novinkám Miroslav Jandora, prezident projektu Austerlitz, který s pořádáním konkrétních částí z bitvy začal už v roce 1990.
Doplnil, že jako každý rok je zájem účastníků o vystoupení velký. „Letos jsme vybírali ze zhruba patnácti set mužů z takříkajíc tradičních zemí, kteří jsou často organizováni pod Středoevropskou napoleonskou společností, jako je Rakousko, Francie, Polsko, Německo, ale vojáci přijedou i z Malty, Litvy, Belgie, Skotska či Anglie. Celkem budou z patnácti zemí,“ uvedl Jandora.
Střet, kdy si muži ještě viděli před zabitím či zmrzačením téměř do očí, bývá označován jako učebnicová strategie francouzského vojevůdce Napoleona i jako poslední klasická bitva, která do základů ovlivnila další vývoj v Evropě.
Z Brna-Tuřan se začne od jara nově pravidelně létat do španělské Málagy
Živý dějepis
„Na manévry pelotonů, které mají na bitevním poli před sebou a které jsou vždy rekonstrukcí skutečných postupů v bitvě, se už řadu let jezdí z tribuny dívat kadeti z francouzské elitní vojenské školy v Saint Cyru, kde se tyto manévry v rámci historických přednášek stále vyučují. Z češtiny do francouzštiny jim děj bude tlumočit bývalý francouzský vojenský atašé na francouzské ambasádě v ČR plukovník Daniel Kopecky,“ doplnil Jandora.
Pro další tlumočení se letos poprvé využije i umělá inteligence. „Každý rok se kolem pole sjíždí na ukázku vždy odhadem devět deset tisíc diváků včetně zahraničních, kteří si budou moci přes QR kód stáhnout verzi komentáře v několika jazycích,“ informoval Jandora, který byl za organizování vzpomínkových akcí vyznamenán francouzským prezidentem rytířem Řádu za zásluhy, druhým nejvyšším vyznamenáním Francie.
Program na celý víkend
Sobotní bitevní ukázka od čtrnácti hodin, která je mimo VIP tribunu pro všechny zdarma, je vždy vrcholem každého výročí a provází ji celá řada dalších akcí. Například vojenská ležení v Tvarožné, ohně na Žuráni, odkud Napoleon bitvě velel, pietní akt na mohyle Míru u obce Prace a také množství akcí v samotném Slavkově, kde bitvu, v níž se utkalo 160 tisíc vojáků a odhadem 20 tisíc jich padlo, budou rovněž připomínat celý víkend. Kromě kostýmovaných prohlídek zámku a podobně to bude například předvánoční jarmark.
„Minulý rok bitevní pláně zasypal sněhový poprašek a hned to rekonstrukci bitvy dalo mimořádnou atmosféru. Uvidíme, co si pro nás počasí připraví tentokrát,“ uvedla Martina Grůzová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.
Počasí totiž dokáže téměř každý rok návštěvníky důkladně prověřit a ti by s tím měli počítat při výběru oblečení. Přijíždějící auty budou moci parkovat na staré slavkovské silnici, ovšem s vyhlídkou pochodu na ukázku v mrazivém větru, který zde obvykle vyfukuje k bitevnímu poli. Mnohem lepší je využít sobotní kyvadlovou autobusovou dopravu jak z Brna, tak ze Slavkova.