Článek
Protože se jedná o nejvzácnější šumavská místa, do kterých má jinak veřejnost dveře zavřené, musí se zájemci na výlety registrovat. „Spuštění rezervací pro program S průvodci divočinou je plánované na 15. května. Šumavští průvodci zavedou zájemce do bezzásahových, klidových území, kde probíhají přirozené přírodní procesy, které mohou být pro návštěvníky rizikové. Je tedy nutné mít na paměti, že divočina, kterou zájemci budou poznávat, je nádherná, ale zároveň nebezpečná a je nutné dodržovat zvýšenou opatrnost a dbát doporučení průvodců,“ řekl Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.
Do močálu i k jezeru
Průvodci vezmou návštěvníky například k Černohorskému močálu, do nejhlubšího šumavského údolí přezdívaného Brčálník, na Žlíbský a Hadí vrch i k pozůstatkům po ledovci v okolí největšího šumavského Černého jezera. To je hluboké téměř 40 metrů. Lidé tu projdou po ledovcové moréně i po části ledovcového karu v jezerní stěně.
Ti, kteří si vyberou výpravu divokou roklí Městišťskou, uvidí stromy staré přes 200 let a také vzácné rostliny, jako je podbělice alpská, vranec jedlový či plavuň.
Nadšenci do železnice si v Karlových Varech plní svůj dětský sen
„Letos jsme připravili celkem 35 tras. První výpravy začínají v červnu a konají se do konce října. V jedné výpravě může být maximálně 12 lidí. Letošní novinkou je dvoudenní výprava do oblasti Třístoličníku, kde návštěvníci přespí v jediné horské chatě, která na vrcholu Třístoličníku je,“ řekl Josef Štemberk, koordinátor šumavských průvodců, s tím, že loni se výprav zúčastnilo více než tisíc lidí. „Velký zájem očekáváme i letos,“ dodal Štemberk.
Splouvání Teplé Vltavy
Již od května bude také možné splout Teplou Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné, což je 16 kilometrů. Řeka prochází klidovým územím Národního parku Šumava a splutí má přísná pravidla, protože v řece mimo jiné žije kriticky ohrožená perlorodka říční. Maximální výška hladiny pro splouvání je 50 cm, pokud hladina klesne pod 50 cm, platí zákaz. Pokud je stav vody nad 61 cm, lodě doprovází průvodce.
Na řeku smí pouze kajaky a kánoe. U hladiny nad 61 cm může na řeku denně 180 lodí, při výšce 50 cm pak 63 lodí za den. „Na splouvání Teplé Vltavy se musí zájemci registrovat na webových stránkách Národního parku Šumava. Registrace je již spuštěna. Od května bude možné splouvat o víkendech a svátcích, od června do konce října pak každý den, pokud to výška hladiny dovolí,“ řekl Vladimír Dvořák, koordinátor splouvání Teplé Vltavy.
„Termíny se nám začínají plnit, v tuto chvíli evidujeme přes 300 registrací. Na Teplou Vltavu může vyplout za sezonu maximálně 800 lodí,“ dodal mluvčí šumavského Národního parku.
Loňské počasí ale splouvání nepřálo. Kvůli nedostatku vody platil zákaz celkem 95 dní a šlo o jednu z nejhorších sezon v historii splouvání tohoto úseku řeky.