Článek
Během posledních dvou let však apoštolský palác postavený okolo roku 1630 papežem Urbanem VIII. zeje prázdnotou. „Nejezdím do Castel Gandolfa, protože mám v Římě tolik práce,“ vysvětlil papež František. Dodal ale, že by nechtěl, aby „toto bohatství a krása zůstaly uzavřeny“. Jako vždy u Františka nezůstalo u slov.
Uvnitř Vatikánu funguje malé nádraží Svatého Petra. Donedávna zůstávalo vyhrazeno církevním hodnostářům a oficiálním návštěvám. Od počátku září z něj každou sobotu vyjíždí moderní vlak italských státních železnic. 280 cestujících dopraví do Castel Gandolfa — z tamního nádraží návštěvníky odvezou do apoštolského paláce, kde si mohou prohlédnout prostory, v nichž 51 hlav katolické církve trávilo letní odpočinek, včetně balkónu, z něhož věřícím žehnali.
V areálu se nachází sbírka dobového nábytku i uměleckých předmětů. Nechybějí ani portréty všech papežů: vyniká obraz Františka — je zachycen ve velmi prostém bílém hávu s jednoduchou černou obuví, což ostře kontrastuje s luxusními hedvábnými a zlatě pošitými střevíci jeho předchůdců. Návštěvníci mohou navštívit i přilehlý park a pěstěnou zahradu s fontánami, odkud je nádherný výhled na jezero Albano. To měří 55 hektarů.
Nechybí ani vinice
Uvidí i malou farmu, z níž každé ráno vyjíždí dodávka s čerstvou zeleninou, vejci i sýry do kuchyně domu Svaté Marty ve Vatikánu. Papež Jan Pavel II. tu nechal zřídit i úly. Mají tu i malou vinici.
Cena návštěvy Gastel Gandolfa zahrnuje i prohlídku vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Stojí to 40 eur, rodiny mají slevu. Návštěvu lze objednat na webových stránkách museivaticani.va. Papežova iniciativa měla okamžitý úspěch — do Castel Gandolfa je nyní až do konce října vyprodáno.