Článek
Před válkou byla historická čtvrť Aleppa považována za nejdelší a nejstarší síť krytých trhů na světě. Celkem 13kilometrový labyrint krámků, oblíbený u Syřanů i turistů, byl většinově poškozen během bojů v letech 2012 až 2016. Od roku 2017 se úřady díky pomoci zahraničních organizací snaží postupně zrestaurovat alespoň část z více než 1500 zdevastovaných obchodů.
První z obnovených částí je trh Al-Saqatiyah, který je datován do 14. století. Během letošního ramadánu, devátého postního měsíce muslimů, se na zhruba stometrový trh s víc než 50 obchody vrátil čilý ruch. Agentura AP zveřejnila záběry, na nichž místní nakupují na Íd al-Fitr, svátek oslavující konec ramadánu, jenž se letos uskuteční od 10. do 12. dubna.
Před válkou byl trh jednou z turistických stálic města, kde se ve velkém nakupovaly látky, koření, přírodní mýdla, jež jsou vyhlášená příznivými účinky na kožní onemocnění všeho druhu, i další řemeslné výrobky.
FOTO: Jásavé barvy istanbulských souků
V další historické čtvrti města se poprvé po více než desetiletí ozvalo volání k modlitbě u Velké mešity v Aleppu. V její těsné blízkosti se stovky lidí shromáždily ke společnému iftaru, slavnostnímu přerušení půstu po západu slunce organizovanému mešitou.
Umajjovská mešita v Aleppu, pocházející z osmého století, byla též masivně poškozena. Stavba spadající pod UNESCO zcela přišla o minaret. I zde pokračuje pomalá rekonstrukce a hlavní modlitebna je již téměř kompletně obnovena.
Kdy se však Aleppo znovu stane vyhledávaným místem pro větší množství turistů, to zatím jen hodně těžké předjímat…