Článek
První, co vás praští do očí, je oslňující bílá barva budov. Medina Sidonia patří mezi Pueblos Blancos, bílá městečka rozesetá na kopcích jižního Španělska. Mnoho z nich bývalo pevnostmi, dnes sídla zasazená do čarokrásné krajiny lákají k návštěvě. Možná i proto rezidenti každý rok fasují od obce vápno, aby jejich domy nikdy nezešedly. Bílá barva je praktická v mnoha ohledech. Když procházím úzkými uličkami, uvědomím si, že díky bílému jasu nepůsobí ani temně, ani stísněně.
Až oči přecházejí
Medina Sidonia, jež se nachází v provincii Cádiz, má ve zdech zapsanou nejen barvu, ale hlavně bohatou historii. Najdete tu římský most i gotický kostel, zříceninu maurského hradu i poustevnu, prý jednu z nejstarších v Evropě. A také konvent, kde si na živobytí dodnes vydělávají pečením sladkostí, které v mnohém připomínají naše vánoční cukroví.
Na dveřích konventu je vyvěšena cedule psaná rukou, tohle za euro a tamto za šest. Stačí udělat objednávku a za chvíli vám kdosi pomocí otočného pultíku instalovaného v těžkých dubových dveřích pošle vše, co váš mlsný jazýček ráčí a kapsa zaplatí.
Polsko chce být nejen pro Čechy novým Chorvatskem
Med a mandle
Nejvíc viditelné stopy zanechali v architektuře města Arabové. Kromě toho tu po nich zůstala jejich pověstná vášeň pro sladké. Cukrovinky z medu, mandlí, sušeného ovoce a koření si na své objevitelské cesty brali námořníci coby výživnou a nikdy se nekazící svačinu. Sladkosti z Mediny Sidonia putovaly i na královské muslimské dvory v Cordóbě, Granadě a Seville. Suroviny na výrobu byly v úrodném kraji pořád po ruce.
„A zůstalo to tak dodnes,“ říká Jose Joaquim Barrios, jenž s bratrem vlastní proslulou manufakturu na tradiční sladkosti Aromas de Medina. Dobroty odsud jsou oblíbeným vánočním dárkem, a tak mají právě teď dost napilno.
„Med a olivový olej pocházejí z cádizské pahorkatiny, brandy a víno z blízkého Jerez de la Frontera, pro ovoce také nechodíme daleko,“ říká Jose, navazující na rodinnou tradici, kterou odstartovala v roce 1958 jeho maminka Carmen.
Praprapra… předci Joseho byli ovšem pekaři, jak už to bylo v Sidonii zvykem. To až dědeček vyměnil noční pečení za cukrařinu. „On hrozně rád spal a kromě toho byl mlsný. Jeho dcera, moje maminka, to po něm zdědila,“ směje se Jose. Cherchez la femme…
Joseho maminka svou vášeň přetavila i v rozhodnutí rozšířit podnikání za hranice města. Rodinná cukrárna je sice pořád na stejném místě, ale sladkosti z Aromas de Medina, kterou založila právě Carmen, míří do celého Španělska. „Úcta k tradici nás přivedla až sem,“ předvádí Jose výrobnu kousek za městem. Provoz sídlí v nové budově, která ale vypadá jako honosná vila vystavěná v maurském slohu.
Stavitel cukrářem
Součástí „továrny“ je i obří salon, kde si návštěvníci mohou dát kávu a počkat na svoji zakázku, pokud se stane, že zásoby konkrétního druhu zrovna došly. Já zde ochutnávám výrobky Aromas de Medina a Jose mi vysvětluje, že téměř vše ze šesti stovek druhů sladkostí má základ v arabské cukrařině. „Marcipán je taky arabský,“ upozorní mě, když v ruce otáčím barevný kousek ve tvaru květiny. A co čokoláda, ta přece byla objevena později, navíc se v horkých jižních krajích téměř nepoužívala?
„Cukráři měli karob,“ nenechá se nachytat Jose. Vida. To, co dnes považujeme za super zdravou, ale pořád jen náhražku kakaa, bývala a stále je rovnocenná surovina. „Ale vývoj se nedá zastavit, čokoládu už používáme také,“ kapituluje Jose, když vidí, jak se s chutí zakusuji do tmavé koule naplněné tou lahodnou směsí ořechů a ovoce. Kromě výrobků je obdivuhodná i samotná budova s impozantním schodištěm uprostřed.
A jaké překvapení, navrhl ji Jose, vystudovaný architekt, a postavil bratr stavař. „Díky našim profesím si můžeme dovolit věnovat prostředky na udržení kulturního dědictví, kterým sladkosti vyráběné ručně podle historických arabských receptů bezesporu jsou,“ uzavírá Jose Joaquim Barrios.