Článek
Nápis, který se rozhodl postavit obchodník Harry Chandler, měl zpočátku delší podobu - Hollywoodland. Sloužil jako reklama realitní kanceláře na stavební parcely. V době recese ale firma zkrachovala a o poutač se roky nikdo nestaral.
V roce 1949 podepsala hollywoodská obchodní komora kontrakt s Los Angeles na obnovu nápisu a požadovala, aby byla odstraněna poslední čtyři písmena. Tak se i stalo a nápis získal definitivní podobu - Hollywood. Brzy poté se zařadil k ikonickým symbolům Spojených států, mezi něž patří například Socha svobody, Bílý dům či hora Mount Rushmore s obřím sousoším bývalých prezidentů USA.
Symbol přitahoval vandaly a několikrát mu hrozil zánik nejen kvůli náročnosti údržby. Na vlásku visel osud nápisu například v roce 2010, kdy v jeho blízkosti chtěli investoři postavit luxusní nemovitosti s výhledem na město. Stávající písmena měla vystřídat gigantičtější, 32 metrů velká. Proti záměru ale protestovali obyvatelé Los Angeles v čele s tehdejším guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem i řada celebrit, například Tom Hanks či Steven Spielberg.
Noční můra v růžových barvách? Zájemci mohou strávit noc v Barbie domku
Ve veřejné sbírce na vykoupení pozemků se nakonec podařilo nashromáždit požadovaných 12,5 milionu dolarů, přičemž 900 tisíci dolary přispěl například vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Ten řekl, že nápis Hollywood je pro město něco jako Eiffelova věž pro Paříž. Symbol filmu tak zůstal na svém místě. Písmena jsou dnes ostře sledována a dostat se k nim je prakticky nemožné. Ikonu Los Angeles hlídá moderní zabezpečovací zařízení.
Již v roce 1978 vznikl fond na opravu památky. Dřevěná konstrukce, která držela jednotlivá písmena, byla už silně poškozená. Písmena odpadávala a „L“ dokonce žháři zapálili. Hefner tehdy zorganizoval kampaň, při níž každé z písmen získalo svého sponzora. On sám si za 28 tisíc dolarů vybral „Y“, rockový zpěvák Alice Cooper zase například „O“. Dřevěná písmena byla nahrazena o něco menšími, kovovými. Jejich výška je 14 metrů, celé slovo pak měří 110 metrů.
Terč vtipálků i performancí
Dobře viditelný nápis, který zespodu budí dojem, jako by se „vlnil“, se v minulosti stal místem různých performancí. Při návštěvě papeže v roce 1978 například vtipálci zakryli jedno „L“, aby Jana Pavla II. uctili slovem holy (svatý). Na oslavu konce války v Perském zálivu v dubnu 1991 zase písmena zahalila žlutá páska. O silvestrovské noci v roce 2016 neznámý vtipálek změnil nápis Hollywood na Hollyweed (weed je v angličtině slangový výraz pro marihuanu).
Podobné nápisy, které imitují ten slavný hollywoodský, je možné najít v řadě zemí, například v Rumunsku, na Novém Zélandu, v Británii či Finsku. Parafrází na nápis Hollywood byl i neonový nápis Barrandov, který se v meziválečném období skvěl pod bílou budovou Barrandovských teras v Praze.
Nápis podléhal zkáze nejen vandalů, ale ve svých katastrofických snímcích se ho nebáli zničit či poškodit, byť jen na filmovém plátně, také režiséři. Všechna písmena nápisu spadnou například ve filmu Zemětřesení (1974), při zemětřesení ve snímku Superman (1978) je nápis zase zcela ohnut, přímo do něj narazí padouch ve filmu The Rocketeer (Rakeťák) z roku 1991 a v Útěku z L.A. (1996) písmena zachvátí požár.
V negativním smyslu místo „proslavila“ britská herečka Peg Entwistleová, která do Hollywoodu zamířila, aby se stala hvězdou. Stejně jako mnoha dalším se jí to ale nepodařilo. Po 12 letech marného snažení spáchala v roce 1932 sebevraždu skokem z písmene „H“. Nápis se tak stal nejen symbolem lesku, ale i zmařených nadějí.
Stejně jako hvězdy stříbrného plátna podstupuje nápis Hollywood omlazovací kúru. Devět obřích bílých písmen dostává zhruba každých deset let nový nátěr, naposledy se tak stalo loni na podzim.