Článek
S informací, na které živočichy si dát v koupelně pozor nejen na dovolené a že se v tropech často vyplatí nejprve toaletu bedlivě zkontrolovat pohledem, přišel server Daily Mailu. Technickou stránku problému pro ně popsal odborník na instalatérské práce Mike Flook.
Problém s nezvanými návštěvníky v koupelně, a především přímo v záchodové míse, podle něj hrozí především tehdy, když potrubí není vyhotoveno v dostatečné kvalitě, popřípadě chybí zpětný ventil, který zabrání vniknutí většiny nezvaných návštěvníků. Kupříkladu ve Spojeném království není problém s potkany prolézajícími toaletou nikterak neobvyklý a tímto způsobem se v koupelně mohou objevit i hadi nebo žáby.
Potkani lezoucí z toalety hrozí i v Evropě
„Potkani se hojně vyskytují v kanalizaci a jsou dobrými plavci. Je pro ně poměrně jednoduché najít si cestu až do vaší záchodové mísy, pokud v kanalizaci chybí zpětný ventil. Mají flexibilní žebra a jsou velmi fyzicky zdatní, rychle lezou a dokážou se zkroutit v malých prostorách. Umí zadržet dech až na tři minuty a jsou experty na hledání vzduchových kapes v obloucích ve tvaru U. Navíc mají sílu zvednout záchodové víko, takže zavřený záchod jim nezabrání dostat se k vám domů,“ vysvětlil Flook a řadě lidí tím nejspíš způsobil neklidné spaní.
Ostrov s překrásnými plážemi stráží jedna z nejjedovatějších evropských zmijí
Ve Velké Británii nejsou podle instalatéra hadi putující kanalizací do toalet příliš obvyklí. Ti domácí podle něj navíc potenciálně nepředstavují velký problém, ten může nastat spíše v případě uprchlých cizokrajných mazlíčků žijících v kanalizaci, kde číhají na krysy, které teoreticky mohou pronásledovat až do toalety. Značnou svízelí mohou být hadi v exotičtějších destinacích, kde se často vyskytují jedovaté druhy.
„Pro jedovaté hady není neobvyklé objevit se v záchodové míse. Hadi jsou skvělí plavci a přitahují je krysy. Pokud cestujete do země, kde se vyskytují jedovatí hadi, zkontrolujte záchodovou mísu, než se na ni posadíte,“ varuje instalatér s tím, že hadi se v toaletách mohou objevit zejména v období sucha.
Žáby, pavouci, švábi i štíři
Skrz toaletu mohou do koupelny a dále ostatních obytných prostor putovat i další živočichové jako žáby, pavouci, švábi, ještěrky, štíři a vačice. Většinu z nich by měl zadržet právě zpětný ventil, známý též jako zámek na krysy, „protipotkanová“ bariéra či zpětná klapka do odpadního potrubí. Těžko však zjistíte, zda na ni vybrané ubytovací zařízení myslelo. Na pavouky navíc kvůli malé velikosti fungovat nemusí.
Podle Flooka v tomto směru pomáhá čištění toalety citrusovými přípravky. Pavouci ale mohou vniknout do koupelny i škvírami u oken, dveří či v cihlách. V exotice, zvláště pak Austrálii, proto v koupelně dávejte pozor. Někteří pavouci přežijí ve vodě i více než 24 hodin, mohou tak být naživu, i když vypadají utopení.
Štíři podle něj též umí přežít pod vodou po dostatečně dlouhou dobu a jsou skvělými lezci, od trubek odpadu je drží dál bělidlo, které zároveň dezinfikuje. Při jeho použití je ale potřeba notná opatrnost.