Hlavní obsah

Čína znovu otevírá zahraničním horolezcům přístup na Mount Everest přes Tibet

Poprvé od začátku pandemie mají zahraniční horolezci možnost zdolat Mount Everest přes Tibet. Čínská vláda v tomto směru zatím nevydala žádná oficiální vyjádření, o situaci informoval server CNN, jenž cituje horského vůdce Adriana Ballingera, který tento měsíc povede skupinu horolezců na nejvyšší horu světa ze severu.

Foto: Profimedia.cz

Letos se opět otevírá cesta na nejvyšší horu světa přes Tibet.

Článek

Britsko-americký horský vůdce, horolezec a lyžař Adrian Ballinger pokořil Everest již osmkrát a letos na něj opětovně vyrazí cestou ze severu přes Tibet, kterou preferuje před jižní přes Nepál.

Průkazy nezbytné k absolvování cesty podle CNN distribuuje China Tibet Mountaineering Association (CTMA), v tomto směru jediný oficiální orgán. Skutečnost, že bude tibetská strana Everestu opětovně zpřístupněná, horolezci z jiných zemí než Číny podle Ballingera nejspolehlivěji zjistí, když CTMA rozešle ceník pro nadcházející sezonu. V něm najdou náklady na jaky, kteří přepravují výstroj, lokální průvodce a dopravu z tibetského hlavního města Lhasy do základního tábora Everestu.

Jen 300 povolení ročně

Horolezci, kteří plánují zdolat Everest přes Tibet, potřebují vyjma čínského víza i to tibetské, s čímž má cizincům pomáhat CTMA. Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Časový úsek pro zdolání Džomolangmy, jak se více než 8848 metrů vysoká hora v tibetštině nazývá, je velmi úzký. Výstup je obvykle možný pouze od konce dubna do poloviny května.

Mauzoleum s osmi tisíci sochami. Před 50 lety objevili Terakotovou armádu

Cestování

Pro horolezce z řad cizinců, kteří se chtějí na horu vydat ze severu, je navíc k dispozici jen 300 povolení ročně. Ballingerův tým plánuje dorazit do Číny 25. dubna, aklimatizaci absolvuje již předem jinde, aby ušetřil čas.

Cesta přes Nepál je dnes známější a fotografovanější, zároveň také ale znečištěnější a hrozí na ní větší nebezpečí eroze.

„Mezi lety 2000 a 2007 byla čínská strana tou populárnější, obecně to bylo chápáno tak, že důvodem větší obliby byla větší bezpečnost,“ uvedl Ballinger pro CNN.

Foto: Profimedia.cz

Mount Everest je z tibetské strany přístupný zhruba jen dva týdny ročně.

V roce 2008 ale Čína uspořádala Letní olympijské hry v Pekingu. Předtím, než olympijský oheň dorazil do hlavního města, putoval na Everest, přestože tam již čekaly skupiny turistů připravené ke zdolání vrcholu.

„Osm dnů předtím, než jsme všichni dorazili na horu v roce 2008, ji zavřeli na celou sezonu a hodně lidí tím přišlo o mnoho peněz. Kvůli tomuto rozhodnutí v tom roce došlo k přesunu veškerého dění na nepálskou stranu,“ vysvětlil Ballinger.

Letos poprvé od roku 2020 se tak horolezci opět mohou vydat na Everest přes Tibet a trend se může zase změnit. Nepál navíc v poslední době mění pravidla pro výstup horolezců tak často, že často ani nevědí, co momentálně platí.

FOTO: Na obřím buddhistickém sídlišti žije na 40 tisíc lidí

Cestování

KVÍZ: Jedna osmitisícovka vedle druhé. Co víte o Nepálu?

Cestování

Výběr článků

Načítám