Článek
Egyptské ministerstvo pro historické památky si na čínskou imitaci Sfingy (originál v Gíze) stěžovalo u Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Čínští činitelé si poté pospíšili s vysvětlením, že mohutná stavba na předměstí provinčního hlavního města Š'-ťia-čuang měla posloužit jen jako „dočasná scéna k natáčení filmů a televizních pořadů".
„Maximálně respektujeme světové kulturní dědictví a omlouváme se za jakékoli nedorozumění," citovala Nová Čína oficiálního činitele, který si nepřál být jmenován.
Replika sfingy byla vyrobena z ocelových tyčí a betonu. Samozřejmě není jedinou napodobeninou slavných světových památek, které v Číně stojí. Místní obyvatelé mohou navštívit například zmenšeninu amerického památníku Mount Rushmore, francouzské Eiffelovy věže či celé rakouské vesnice.
Megalopole Čchung-čching na jihozápadě země se pyšní parkem, v němž jsou roztroušeny takové sochy, jako je Michelangelův David či Rodinův Myslitel. Tento trend duplicitní architektury už má i své označení – duplikatura.