Článek
Na lov trpaslíků mohou turisté z řad zahraničních návštěvníků i místních vyrazit buď po vlastní ose, nebo i s některou z agentur, která jim zajistí průvodce. V prvním případě však postačí mapa a aplikace do chytrého telefonu, uvádí agentura Reuters.
Hledání pohádkových bytostí je často spojeno s prohlídkou samotného města, trpaslíci se totiž nacházejí na nejrůznějších místech poblíž významných dominant či atraktivních lokalit. Dohromady je sošek už přes 400 a jejich počet i nadále vzrůstá. Objevit všechny je tak výzva pro ty nejodhodlanější a nejvytrvalejší.
Na protest proti komunismu
Původ trpaslíků přitom zase tak pohádkový není. První soška krasnala, jak se trpaslíci v polštině nazývají, se ve Vratislavi objevila počátkem 80. let minulého století. Šlo o nesouhlas s komunistickým režimem, potlačováním svobody slova a shromažďování. Za protestem stáli studenti místní univerzity.
Vratislavští trpaslíci se záhy staly symbolem protisovětského hnutí. K jeho památce byla ve městě v roce 2001 vztyčena i socha „taťky trpaslíka“. Množství umělců se rozhodlo na tradici navázat a obohatit ulice vlastními soškami. Turisté proto dneska narazí například na trpaslíka posedávajícího na lavičce, s vězeňskou koulí na noze, třídícího papír nebo s dárkem v ruce.
Vratislavští trpaslíci už neodmyslitelně patří ke koloritu města. Až proto budete obdivovat místní historickou architekturu, nezapomeňte zrak od věží, střech a zdobených průčelí domů sklonit také k zemi. Přeci jen byste některého trpaslíka mohli snadno přehlédnout.