Hlavní obsah

Chodí, kde se jim zlíbí. Turisté podle aktivistů poškozují nejvyšší španělskou horu

2:04
2:04

Poslechněte si tento článek

La Orotava, Tenerife, Španělsko

Sopka Teide je společně s přilehlým národním parkem hlavním lákadlem ostrova Tenerife. Podle místní environmentální iniciativy Telesforo Bravo ale nekontrolovatelný příliv turistů nejvyšší španělské hoře a jejímu okolí výrazně škodí. Špatný management parku prý umožňuje masový cestovní ruch a destrukci přírody, kdy lidé často chodí mimo vyznačené stezky a lezou všude možně.

Foto: Profimedia.cz

Sopka Teide je nejvyšší horou celého Španělska.

Článek

Turistická organizace ostrova Tenerife tvrdí, že je národní park Teide tím nejnavštěvovanějším v Evropě – ročně si do něj najdou cestu asi tři miliony lidí. Podle environmentální organizace Telesforo Bravo je ale něco takového z dlouhodobého hlediska škodlivé pro místní přírodu. Šéf iniciativy Jaime Coello Bravo uvedl, že národní park pod přívalem turistů trpí. Informuje o tom server Independent.

Podle Brava úřady umožňují destrukci korunního klenotu ostrova a chráněných lokalit. „Pokud je tohle korunní klenot, tak jak asi dopadnou další místa? To už samozřejmě víme, jsou na tom stejně, nebo i hůř,“ uvedl s tím, že nečinnost a laxnost ohledně této situace je skandální.

Iniciativa upozorňuje, že návštěvníci národního parku mnohdy scházejí z vyznačených tras, lezou po skalách, čímž přispívají k ničení přírody. Problémem je i množství parkujících aut.

„Lidé scházejí z cesty a lezou všude možně. Sbírají kameny a přenášejí je jinam,“ dodal Bravo. Park je domovem unikátní flóry i fauny, mimo jiné veleještěrky modroskvrnné, která je endemickým druhem Kanárských ostrovů.

Správní úřad Cabildo de Tenerife přitom před několika dny zavedl online rezervační systém pro vstup na náročnější stezky. Ten má přispět k větší ochraně prostředí a lepší kontrole nad davy lidí.

Výběr článků

Načítám