Hlavní obsah

Chce mít z Čechů lepší a tolerantnější národ. Učí je proto levně a chytře cestovat

6:57
6:57

Poslechněte si tento článek

Už čtrnáct let poznává nejrůznější končiny naší planety. Vzhledem k bohatým zkušenostem se rozhodl své cestovatelské know-how předávat i dalším světoběžníkům, a proto založil projekt Travel Bible. Jeho prostřednictvím natáčí podcasty, vydává knihy, ale především radí, jak cestovat nejen levně, ale i chytře a proč je dobré občas zahodit plány a nechat se unášet přítomností. O zajímavé tipy se cestovatel a digitální nomád Matouš Vinš podělil také v letošní první epizodě podcastu Slepá mapa.

Slepá mapa: Matouš VinšVideo: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Dá se cestovat bez peněz a na čem ušetřit?
  • Proč otrocky nechodit jen po turistických atrakcích?
  • Jak na cestách reagovat na žebrající děti?
  • Proč je dobré se při cestování občas spálit?
  • Je cestování nejlepší životní investicí?

Cestování Matouše Vinše uhranulo už v dětství, později kvůli vůni dálek zanechal i studia na vysoké škole.

„Deset let cestuji opravdu aktivně, až do covidu jsem fungoval tak, že jsem byl větší část roku mimo Česko,“ konstatuje spoluautor projektu Travel Bible, který se živí jako konzultant v marketingu. To mu umožňuje pracovat i na dálku, díky čemuž v minulosti pobýval delší dobu třeba v Asii.

Sledujte podcast Slepá mapa také na Instagramu, ať vám neutečou další zajímavé informace o chystaných dílech, kvízy či bonusový obsah.

„Velmi aktivně jsem začal cestovat už na gymnáziu, ve čtvrťáku mě kvůli tomu málem vyhodili,“ směje se Vinš. „Jezdil jsem s kamarádem stopem po Evropě, byl jsem v Irsku nebo ve Skotsku,“ vyjmenovává. Nejen tyto zkušenosti ho vedly k tomu, že začal radit, jak cestovat levně, ačkoli za propagátora nízkorozpočtového cestování se nepovažuje. Tvrdí, že šetřit za každou cenu mu není vlastní, protože se tím člověk často ochuzuje o jedinečné zážitky.

„Cestovat prakticky bez peněz je ale stále možné – můžete stopovat, vyrazit na Erasmus, dělat dobrovolníka, zúčastnit se takzvané výměny domovů, někomu hlídat domácí zvířata, když třeba jede na dovolenou… Díky tomu ušetříte za ubytování, které je často nejdražší položkou,“ vyjmenovává Vinš v podcastu. „Není to úplně zadarmo, protože si platíte cestu do dané destinace, ale může to být levnější než jet s cestovkou nebo na vlastní pěst.“

Češka se provdala na muslimskou Jávu. První problémy na sebe nenechaly dlouho čekat

Cestování

Na druhou stranu by se člověk neměl ochuzovat o dražší zážitky, jako je třeba safari v Africe nebo let balónem v turecké Kappadokii. V tom Vinš smysl cestování nevidí.

„Vždy jsem se snažil utrácet smysluplně. Vydělával jsem si už od střední, takže nějaké peníze jsem měl, ale přišlo mi zbytečné utratit to třeba za luxusní hotel. Raději jsem šel do hospody mezi místní, na cestách je pro mě zásadní podporovat lokální podniky.“

Chovat se jako místní

Nejen taková doporučení naleznou čtenáři v knize Travel Tips, kterou Vinš napsal s kolegyní Pavlou Trávníčkovou. Společně dali dohromady nejrůznější rady a triky, mj. ohledně cestování s dětmi, výbavy a přípravy na cestu, nákupu letenek, pojištění, ale i samotného výběru destinací.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Matouš Vinš spoluzaložil projekt Travel Bible, který je praktickým rádcem pro začínající i pokročilé cestovatele.

„Nejlepší cestovatelská rada, kterou jsem já sám dostal, byla ztratit se. Znamená to nelpět na místech, která chcete vidět. Je důležité nechat si prostor a nechat se vést samotným cestováním,“ tvrdí Vinš a dodává, že nejlepší zážitky se mnohdy odehrají mimo klasické turistické hledáčky.

S autentickými zážitky ale koneckonců souvisí i samotný výběr destinací. Vinš neodrazuje od návštěvy takových míst, jako jsou třeba Benátky, zároveň však radí cestovat mimo hlavní sezonu anebo na „divná místa“. Ta jsou v knize popsána třeba jako hory v Řecku či Bulharsku, tedy v zemích, kde se popularitě těší hlavně pobřeží. V seznamu jsou nicméně zmíněny i irácký Kurdistán anebo Polsko.

„Byl to takový fór,“ směje se Vinš. „Na Polsku není vůbec nic divného, ale přijde mi, že jde o jednu z velmi podceňovaných destinací. Kousek za našimi hranicemi je spoustu zajímavých věcí k vidění a pak i dále na sever, kde jsem tedy sám nebyl. Ale plánuju to napravit a vyrazit tam s manželkou a synem v obytné dodávce,“ konstatuje.

Podle spoluautora Travel Bible je rovněž žádoucí se v daných destinacích chovat jako místní. Znamená to nechodit jen po profláknutých turistických lákadlech, ale třeba do podniků mimo centrum.

„Vytvořte si prostor jen tak být. Zajděte do obyčejného baru, dejte se s hosty do řeči. Nejlepší doporučení dostanete, když se lidí zeptáte, kam by někoho vzali na rande,“ tvrdí.

Chovat se jako místní ale pro Vinše znamená mimo jiné i nejezdit třeba v Thajsku na skútru či motorce v tílku a kraťasech. „Tamní obyvatele takhle nikdy oblečené nepotkáte.“

V Česku se máme dobře

Cestovat může podle Vinše prakticky každý. Nezáleží, zda pracuje v korporátu, má hypotéku či děti. „V týmu Travel Bible už skoro deset let pomáháme lidem cestovat chytře, levně a pokud možno dlouho. Neutrácet zbytečně moc tam, kde to není nutné, a čas na cestách si užít naplno,“ píše Vinš v úvodu knihy Travel Tips.

Dodává, že cestování považuje za nejlepší životní investici a chce jeho pomocí učinit z Čechů chytřejší, lepší a tolerantnější národ. „Věřím, že se to daří. Potkávám lidi, kteří mi říkají, že se díky nám odhodlali vyrazit na nějakou velkou cestu. Člověk si až na cestách uvědomí, jak dobře se u nás v Česku máme a jak skvělý národ jsme,“ míní Vinš.

„Jsou tady samozřejmě i nevýhody typu velmi drahé bydlení, ale jinak je u nás bezpečno, celkem v pohodě počasí v tom smyslu, že nemáme hurikány či zemětřesení, nemáme tu ani malárii, horečku dengue, válku… Lidé, kteří cestují, tohle oceňují a možná mají pak mnohem větší motivaci v Česku zůstat,“ tvrdí spoluautor Travel Bible.

Čemu se na cestách vyvarovat a proč nešetřit za každou cenu? Jak důležitá je udržitelnost a jak se popasovat s overtourismem? Co znamená chovat se jako místní a proč je důležité podporovat lokální ekonomiky? Proč naopak nedávat v Africe či Asii peníze a dárky žebrajícím dětem? Proč se při cestování vyplatí na nic nečekat a jak důležité je se v zahraničí spálit? Nejen to se dozvíte v kompletním hodinovém rozhovoru, tento článek slouží pouze jako výtah vybraných témat. Na interview se můžete podívat na videu, případně si ho pustit v audiopřehrávači v úvodu článku.

Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Máte k nim nějaké připomínky, výtky či pochvaly? Dejte nám vědět na adresu michael.svarc@novinky.cz a do předmětu uveďte „Slepá mapa“.

Podcast Slepá mapa pravidelně přináší rozhovory o blízkých i vzdálených koutech naší planety, exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech a jedinečných cestovatelských zážitcích. Pusťte si Slepou mapu třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Poslechněte si i naše další podcasty:

Kam vyrazit na dovolenou v roce 2025? Přinášíme pět neotřelých tipů

Cestování

Nadité bankovní konto mu díru v srdci nezalepilo. Smysl existence našel bývalý ajťák až na cestách

Cestování

Výběr článků

Načítám