Hlavní obsah

Cestující si do letadla s batohem přinesla lahev s vodou navíc. Stálo ji to 1500 korun

4:20
4:20

Poslechněte si tento článek

Zkontrolovat si před cestou povolené rozměry a váhu zavazadel u konkrétních aerolinek v zakoupeném tarifu se vyplatí. Cestující Ryanaru prohlašuje, že jí během únorového letu z Dublinu do Stanstedu bylo naúčtováno 60 eur (1502 korun) za lahev s vodou, kterou měla popruhem připnutou k tělu. Nevešla se jí totiž do batohu. Respektive vešla, ale podle personálu jej dělala větším, než byla povolená velikost.

Foto: Profimedia.cz

Ryanair přísně dbá na dodržování povolené velikosti zavazadel (ilustrační fotografie).

Článek

O netradičně působícím příplatku, který si při nástupu do letadla vyžádal personál aerolinek kvůli porušování pravidel na velikost zavazadel, informoval server Independent.

Příplatek za lahev

Ruby Flanaganová letěla 4. února s aerolinkami Ryanair z Dublinu do Londýna-Stanstedu, když ji u vstupní brány zastavil člen personálu, který chtěl zkontrolovat rozměry jejího zavazadla. S trochou pomoci ze strany cestující se batoh vešel do koše, který mají z těchto důvodů letecké společnosti připravený u vstupní brány.

Pak ale pracovník ukázal na 750mililitrovou opětovně použitelnou lahev na vodu, kterou měla cestující textilním páskem pověšenou okolo těla s tím, že ji musí také umístit do batohu. Flanaganová se zeptala, zda je to nezbytné, protože při jejím letu do destinace se stejnými aerolinkami nic takového vyžadováno nebylo. Personál na tom ale trval.

Čech jel napříč Chorvatskem s nechtěným živým nákladem v motoru

Cestování

Žena tedy nacpala lahev do batohu, který zavřela, a šla opětovně naskenovat svou letenku k odletové bráně. Tam jí ale pracovník sdělil, že teď už je její batoh moc velký, a pokud chce nastoupit do letadla, musí zaplatit 60 eur (1502 korun) navíc.

Flanaganová chvíli s nepochopením sledovala nástup ostatních cestujících, kteří drželi v rukou notebooky, tašky s občerstvením i cestovními polštářky navíc, ale nebylo jí to nic platné.

„Stejně za ni budete muset zaplatit,“ sdělil jí člen personálu a dodal: „Když je venku, je to druhé zavazadlo, když je uvnitř batohu, je moc velký, takže musíte zaplatit.“

Flanaganová tedy zaplatila 60 eur (1502 korun), což je mimochodem dvojnásobná cena, než jakou ji stála opakovaně použitelná lahev.

Na palubu letadla bývá bez omezení objemu jednotlivých kusů standardně možné přinést tekutiny, aerosoly a gely zakoupené v letištních obchodech, které jsou v neporušeném bezpečnostním balení. Pasažéři, kteří chtějí ušetřit finance či z ekologických nebo jiných důvodů neradi využívají jednorázové plasty, to standardně řeší přinesením vlastní opakovaně použitelné nádoby, kterou si naplní až za bezpečností kontrolou. Musí se ale vejít do povoleného zavazadla.

Cestující překročila zaplacenou velikost zavazadla

V oficiálním prohlášení Ryanair uvedl, že pasažérka si na svou cestu zaplatila letenku v základním tarifu, což jí umožňuje vzít si na palubu malou osobní tašku.

„Tato cestující se pokusila nastoupit s dalším příručním zavazadlem, a protože se nevešlo do jejího povoleného zavazadla, byla správně požádána, aby zaplatila standardní poplatek za zavazadlo u vstupní brány (60 eur),“ znělo v tiskovém vyjádření aerolinek.

Malá cestovní taška má podle webu Ryanairu splňovat rozměry 40×20×25 cm. Takže ač nelze požadavek na příplatek v tomto případě považovat za neoprávněný, lze se snadno vžít do frustrace cestující, že dalším pasažérům s předměty v rukou poplatek navíc účtován nebyl.

Bez kontroly letenky ale nemohla vědět, zda letí ve stejném nízkonákladovém tarifu. Dražší letenky ve vyšší třídě mají zpravidla rozdílné parametry na velikost a množství povolených zavazadel. Palubní personál navíc obvykle k jejich držitelům bývá o něco benevolentnější a pravděpodobněji ve sporných případech přimhouří oko.

Po zdravotní indispozici pilota začali cestující panikařit. Následovalo drsné nouzové přistání

Cestování

Výběr článků

Načítám