Článek
Na casu marzu neboli shnilý sýr nedají Sardiňané dopustit. Patří mezi místní tradiční pokrmy a je také jednou z nejsvéráznějších kulinářských specialit vůbec. Ovčí sýr je během zrání infikován larvami mouchy sýrorodky drobné (Piophila casei), které kyselinami ze svého zažívacího traktu rozpouštějí tuky. V konečné fázi je sýr díky nim měkčí a vláčnější. Larev není v jednom bochníku sýra pouze několik, ale plazí se jich tam rovnou tisíce.
Dobrota ne pro každý žaludek
Bíloprůhlední červíci, kteří jsou v souvislosti s potravinami obvykle považováni za parazity, zůstávají v sýru až do chvíle konzumace. Někteří strávníci je před jídlem vypreparují, ti se silnějším žaludkem se pustí do koštování sýra i s červy. V takovém případě hrozí, že se dostanou do lidských střev ještě živí, naruší jejich stěny a způsobí zažívací obtíže jako například zvracení či krvavý průjem.
Právě z důvodu zdravotních rizik, která jsou s pojídáním sýru casu marzu spjatá, byla výroba této sardinské lahůdky zakázána. Přesto se jí místní nevzdali a při delším naléhání někteří i dnes přinesou na stůl zvídavým turistům misku proslulého sýru s výraznou, až štiplavou chutí.
Když jsou červíci čiperní, dokážou vyskočit až do výšky 15 centimetrů. Pokud casu marzu zraje delší dobu, mohou být naopak líní. V takovém případě se pak v prokousaných sýrových uličkách sotva plazí.
TIP: Mazlavý sýr casu marzu se obvykle konzumuje s pečivem a také s červeným vínem. |
Anketa
Něco víc o Sardinii
Hlavní město Sardinie se jmenuje Cagliari.
Ostrov patří Itálii, proto se tu mluví italsky, využívaná je ale také sardština.
Pod Sardinii spadají také okolní menší ostrůvky.
Region Sardinie má rozlohu přes 24 tisíc kilometrů čtverečních, skládá se z osmi provincií a je domovem pro 1,6 miliónu obyvatel.