Článek
Žádat o ETA budou muset občané všech zemí, kteří pro vstup do Velké Británie nepotřebují vízum. Od středy 8. ledna se to dotkne řady mimoevropských států, mimo jiné USA, Mexika, Brazílie, Japonska či Izraele. Pro občany EU je pak stěžejní datum 5. dubna, odkdy budou muset o autorizaci žádat také – čtvrt roku se pro ně tedy ještě nic nemění.
Elektronická cestovní autorizace je určena pro pobyty kratší než půl roku, a to zejména kvůli turistickým či pracovním účelům. Existují nicméně i další kategorie, kdy je nutné o ETA zažádat, třeba kvůli krátkým studijním pobytům.
O autorizaci budou moci lidé žádat online, nejsnazší bude proces přes mobilní aplikaci, kde má vyřízení zabrat jen 10 minut. Do aplikace nahrají uživatelé svou fotografii a údaje z pasu, se kterým budou do Velké Británie cestovat. Kvůli poplatku je nutná ještě platební karta.
I pro přestupy
Schválení ETA má podle CNN zabrat zhruba tři dny, britské úřady ovšem varují, že se doba může protáhnout. Je tedy vhodné na to myslet a formulář vyplnit s dostatečným předstihem. Platnost ETA je dva roky a lze ji během té doby využít dle libosti – nutno však podotknout, že cestující stále musejí projít obvyklou pasovou a pohraniční kontrolou.
ETA musejí mít i pasažéři, pro které je Velká Británie pouhou přestupní stanicí při cestách dále do světa. Elektronická cestovní autorizace je zkrátka nutná při každém vstupu na britskou půdu – bez ní nebude lidem umožněno projít pasovou kontrolou.