Článek
Pro velkou řadu cestovatelů je zavedení bezvízového styku dobrou zprávou už kvůli snížení nákladů – pořízení víza vyšlo v minulosti na 51 dolarů, tedy přes 1100 korun. Jak ale poznamenává server CNN, nyní má většina návštěvníků povinnost zařídit si zmiňovanou cestovní registraci, a to alespoň s třídenním předstihem.
Krok kritizují zejména někteří občané z dalších afrických zemí, kteří Keňu často navštěvovali kvůli práci. Nová pravidla jsou podle nich hektická a nesmyslná, mimo jiné z důvodu, že keňský prezident William Ruto volal po „Africe bez hranic“, aby byl snazší přesun lidí i zboží.
Jones Ntaukira, který do Nairobi pravidelně cestuje kvůli práci z Malawi, uvedl, že nová pravidla o povinné cestovní registraci jsou pro něj nepříjemnou překážkou. „Znamená to pro mě, že nemám takové pohodlí a musím vše plánovat alespoň čtyři dny dopředu. Nejde o těch 30 dolarů, ale o proces, kdy musíte zažádat o povolení online a pak čekat tři dny na potvrzení dokumentů. To jsme předtím nemuseli,“ napsal Ntaukira na sociální síti X.
Keňa podle prezidenta zavede bezvízový styk pro turisty
Podle CNN se s novým opatřením mění také pravidla pro děti. Předtím totiž měly děti do 16 let z několika zemí výjimku a za vízum platit nemusely.
Chce posílit cestovní ruch
Keňská turistická centrála doufá, že zrušením víz dojde k posílení cestovního ruchu, v příštích čtyřech letech by země chtěla přilákat 5,5 milionu lidí ročně. Podle některých lidí však nové opatření způsobí spíše úbytek návštěvníků.
So until 24 hours ago, as a Malawian, I could just wake up, buy a ticket and fly to Kenya in the afternoon, visa free. Now Kenya has “removed visa” for everyone visiting Kenya, but now everyone has to pay $30 travel authorization fee 72 hours before travel. What? Hectic
— Jones Ntaukira (@realjonzz) January 7, 2024
„Aktuálně jde o jeden z nejtvrdších vízových režimů v Africe, který se maskuje za svobodné cestování,“ uvedl na sociální síti LinkedIn Sean Mendis pracující v letectví. „Z dlouhodobého hlediska nebude tohle opatření ke keňskému cestovnímu ruchu přívětivé.“
Panují také obavy, že nové opatření dopadne na cestovatele z Keni, kteří mají aktuálně volný vstup do jiných afrických zemí, což by se však v rámci reciprocity mohlo změnit.
Krok kupředu?
Keňské úřady však trvají na tom, že zavedení eTA je krokem kupředu. Podle ministerstva vnitra se nová opatření zakládají na potřebě férového a rychlého systému, který zohlední také keňskou bezpečnost a další zájmy.
Zavedení nových pravidel způsobilo zmatek i podle některých místních cestovních agentur. Ve výsledku by však mohlo mít pozitivní dopad, jak uvedl spoluzakladatel společnosti Turnup Travel Muthuri Kinyamu.
Pro cestovatele z Evropy, konkrétně i z Česka, by měl být nový systém oproti vízům lehčí. Návštěvníci nemusejí vyplňovat žádné formuláře po příjezdu, jednodušší by měl být díky tomu i check-in na letištích. O elektronickou cestovní registraci je možné požádat až ve chvíli, kdy mají lidé zařízené ubytování a letenky.
Češi se od letošního roku dostanou do Keni přímým letem, a to s CK Čedok. Mluvčí Kateřina Pavlíková radí, aby turisté nenechávali žádosti o vstup do země na poslední chvíli. „Potvrzení o eTA nebo o již dříve vydaných turistických vízech se předkládají už u odbavení v Praze před odletem, nedají se zajistit až po příletu do destinace,“ zdůrazňuje Pavlíková. Lety z Prahy do Mombasy trvají asi osm hodin a fungují od 3. ledna každou středu do konce zimní sezony.
Kam vyrazit na dovolenou v lednu
Může se vám hodit na Firmy.cz: Cestovní kanceláře a agentury