Článek
Rozhodujícími faktory jsou v anketě Eurostatu celková spokojenost obyvatel jednotlivých zemí EU, blahobyt, ale také úroveň vzdělání, rodinné vztahy či finanční stabilita. Ta je pro řadu lidí mnohem důležitější než majetek a peníze jako takové, informuje o průzkumu server Independent.
„Je zajímavé, že některé země spojené v posledních letech s nízkými příjmy, jako třeba Polsko či Rumunsko, jsou mezi zeměmi, kde jsou lidé nejspokojenější. Ukazuje to, jak komplexní a subjektivní vztah je mezi blahobytem a ekonomickým bohatstvím,“ okomentoval Eurostat.
Jak v této souvislosti zdůrazňuje magazín Time Out, zdá se, že za peníze si člověk opravdu štěstí nekoupí.
Německo je předposlední
Na třetí příčce žebříčku stanuly Belgie a Nizozemsko, čtvrté jsou Dánsko se Slovinskem. Pátá pozice patří, jak už bylo zmíněno, České republice, Maltě, Irsku a Švédsku. O šestou se dělí Estonsko, Itálie, Kypr a Lucembursko. Španělsko a Litva jsou sedmé.
Osmá pozice připadla Francii, Portugalsku a Slovensku, deváté je Maďarsko. První desítku uzavírají Chorvatsko a Lotyšsko. Řecko je 11., Německo pak předposlední 12. Nejméně šťastnou zemí EU je 13. Bulharsko.
Výsledek ekonomicky vyspělého Německa je poměrně překvapivý. Independent uvádí, že ve studii kolínského institutu Rheingold z minulého týdne jen 22 procent Němců uvedlo, že se považuje za „zatvrzelé“ optimisty. Rovných 20 procent dospělých se pak potýká s úzkostmi.